Ogromne zainteresowanie „Akcją LATO 2015”!

lato

lato
Miasto zabezpiecza animatorów sportu, którzy na 63 boiskach (tylko latem!) pracują w sumie prawie 13 tysięcy godzin. Fot. t

1500 dzieci w szkołach i tysiące w jednostkach miasta i instytucjach kultury. Oferta przygotowana przez Miasto Gdańsk cieszyła się dużym zainteresowaniem. Do wyboru były półkolonie i cały szereg zajęć tematycznych. Rodzice najchętniej sięgali po ofertę w szkołach, która gwarantowała 8-9 godziną opiekę nad dziećmi. Miasto przygotowuje już zmiany w organizacji wypoczynku zimowego i letniego w 2016 roku!
W tym roku w „Akcji Lato” bierze udział 27 szkół i placówek oświatowych. Większość z nich zapewnia całodzienną opiekę dla dzieci, tj. 8-9 godzinną, co miało ułatwić codzienna logistykę rodzicom. Są to różnego rodzaju zajęcia, w tym oczekiwane przez dzieci i rodziców półkolonie, zajęcia świetlicowe, sportowe, literackie, plastyczne, teatralne, muzyczne, rekreacyjne i wiele innych. Na realizację „Akcji Lato” przeznaczono w placówkach oświatowych 245 306 zł, dzięki czemu zostaną sfinansowane wynagrodzenia 128 nauczycieli, którzy będą się opiekować dziećmi przez rekordową liczę 8892 godzin(!). To o blisko 1 000 godzin więcej niż w roku ubiegłym. Drugie tyle zostało przekazane organizacjom pozarządowym w konkursie grantowym na realizację wypoczynku letniego dzieci i młodzieży w Gdańsku.
– Mając na uwadze potrzeby Mieszkańców, Miasto co roku, poza działalnością dydaktyczną organizuje „Akcję Lato” w podległych placówkach oświatowych. I co roku stara się, by oferta była jeszcze szersza i spełniająca oczekiwania rodziców – podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. – W tym roku Gdańsk zabezpieczył środki na sfinansowanie wypoczynku letniego w 27 placówkach oświatowych i jest to opieka całodzienna, obejmująca 8-9 godzin dziennie, tak by rodzice mieli zapewnioną opiekę dla swoich dzieci w czasie, kiedy oni przebywają w pracy.
Miasto zabezpiecza też animatorów sportu, którzy na 63 boiskach (tylko latem!) pracują w sumie prawie 13 tysięcy godzin. Dużo atrakcji i ciekawych (bezpłatnych!) zajęć przygotowały Gdański Ośrodek Kultury Fizycznej oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Bezpłatne są także wszystkie warsztaty w ramach programu Grass’owanie w Gdańskiej Galerii Miejskiej i warsztaty edukacyjne dla dzieci „Lato w stoczni” – organizowane przez Europejskie Centrum Solidarności. Także placówki Gdańskiego Archipelagu i Centrum Hewelianum, w swoich bogatych ofertach mają część bezpłatnych zajęć, warsztatów i kursów.
– Mimo, że tegoroczne wakacje dopiero się zaczęły, koncepcyjnie przymierzamy się do wprowadzenia zmian w „Akcji ZIMA i LATO 2016”. 8-9 godzinną opiekę wakacyjną dziennie zamierzamy zorganizować w jeszcze większej liczbie placówek usytuowanych w różnych częściach miasta, a rekrutacja – zwłaszcza do placówek najbardziej obleganych – zostanie przeprowadzona w formule niewymagającej stania w kolejkach. W związku z tym, że przystąpienie szkół do akcji zima i lato jest dobrowolne i Miasto nie ma możliwości zmuszenia kadry do pracy w okresie wakacyjnym, opracowujemy drugie rozwiązanie, które pozwoli realizować taką opiekę w oparciu o przestrzeń szkół, ale organizowaną np. przez organizacje pozarządowe. Liczymy także, że od zimy 2016 do Akcji na takich samych zasadach jak szkoły, włączą się placówki Gdańskiego Archipelagu Kultury – wyjaśnia Grzegorz Szczuka, p.o. dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego UMG.
(tg)