Po przeszło 30 latach Przybyszewska odeszła do lamusa

dom

dom
Teraz Jan Paweł II… Fot. J. Pinkas/UMG

Dom Kultury LWSM Morena skończył z Przybyszewską. Odtąd patronem tej placówki został Jan Paweł II. Odsłonięcia tablicy upamiętniającej nadanie imienia nowego patrona Jana Pawła II dokonali prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i zastępca prezesa zarządu LWSM Morena, Henryk Talaśka. Zmiana patrona nastąpiła po tym, jak kierownictwo placówki zapytało o zdanie mieszkańców. Wystarczyło zdanie 80 osób, aby Przybyszewską zastąpił Jan Paweł II.
Od końca maja Dom Kultury na Morenie im. Stanisławy Przybyszewskiej nosi nazwę Centrum Kultury im. Jana Pawła II. O jego wyborze zadecydowali mieszkańcy Moreny chodzący na zajęcia. 80 głosów zdobyła kandydatura Jana Pawła II. Nikt nie zaproponował pozostawienia Przybyszewskiej jako patronki. Szefowa placówki Marzena Czulak powiedziała z Gazecie Wyborczej „Trójmiasto”, że widocznie ludzie uznali, że postać pisarki nie pasuje do oferty, skierowanej głównie do dzieci i seniorów.
Prof. Ewa Graczyk, literaturoznawca z Uniwersytetu Gdańskiego nie ma wątpliwości, że twórczość Stanisławy Przybyszewskiej ma wciąż swoich wielbicieli. Przez niektórych czytelników – nie tylko z Polski – uważana jest za pisarkę kultową. Jej zdaniem referendum na temat nazwy patrona domu kultury jest niemądrym pomysłem. Mówi, że to wizja kultury, w której pytamy mieszkańców o oglądalność, tak jak telewizja. Śladów po Przybyszewskiej już prawie nie ma, a to bardzo mnie to smuci.
(g)