Powstanie kolejny basen na Oruni

basen

basen

W sąsiedniej dzielnicy powstanie kolejny basen… Fot. UMG

Od miłej niespodzianki rozpoczęło się spotkanie „Razem inwestujemy w Gdańsk” w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego i Chemicznego na Oruni. Uczestnicy dowiedzieli się, że w przy tej placówce wybudowany zostanie kolejny gdański basen. To dobry pomysł, bo na Chełmie ustawicznie brakuje miejsc…
– Niektórzy mogą się trochę dziwić, bo przecież już po wyborach, a tymczasem my składamy taką poważną deklarację. Ale zapewniam że nic w tym dziwnego. W 2014 roku powstało tu wspaniałe boisko, w 2015 roku – kolejne, a teraz czas na nowoczesną krytą pływalnię – powiedział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. I dodał: – Przed chwilą rozmawiałem o tym pomyśle z panią dyrektor ZSPSiCh i obiecała, że podczas inauguracji basenu wykona pierwszy skok do wody. Trzymam za słowo.
Obiekt na Oruni będzie bliźniaczo podobny do istniejącej już pływalni przy szkole przy ul. Azaliowej w Gdańsku Kokoszkach. A także do dwóch basenów, których realizacja rozpocznie się w najbliższym czasie: przy SP nr 81 na Osowej i przy SP nr 11 na Stogach. Do jego budowy posłużyć ma bowiem ten sam projekt budowlany (oczywiście z niezbędnymi modyfikacjami). Adaptacja gotowego projektu pozwoli nie tylko ograniczyć koszty, ale i przyspieszyć czas jego realizacji. Tak jak bliźniacze obiekty – oruński basen będzie pełnił funkcje sportowe i rekreacyjne. Znajdować się w nim będzie basen o wymiarach 12×25 m z wydzieloną 4-torową częścią pływacką. W sferze rekreacji pojawią się natomiast gejzery wodne i urządzenia do masażu.
Rozpoczęcie robót na Oruni planowane jest na IV kwartał 2016 roku, a obiekt ma być gotowy pod koniec 2017 roku.
W gdańskich placówkach oświatowych działa obecnie osiem basenów. Pływalnie znajdują się w SP nr 42 i SP nr 76, w Zespole Szkół nr 21, w XV Liceum Ogólnokształcącym, Zespole Szkół Sportowych i Ogólnokształcących, Zespole Szkół Energetycznych, ZSZ nr 9 i w Pozytywnej Szkole Podstawowej w Kokoszkach. Korzystają z nich przede wszystkim uczniowie, którzy uczą się podstaw, albo doskonalą techniki pływackie. Dziewiątą gdańską pływalnią jest basen MOSiR na Chełmie. Każdego dnia z wszystkich gdańskich basenów korzysta prawie trzy tysiące osób. Roczny koszt utrzymania wszystkich miejskich pływalni to prawie 5 mln zł.

(g)