70 urodziny Pippi Langstrumpf

pippi

pippi
Zespół polonistów opracował trzyletni program „Nasza szkoła czyta dzieciom”… Fot. t

Lata 2015/2017 są po brzegi wypełnione rocznicami związanymi z datami powstania najpopularniejszych książek dla dzieci. Szkoła Podstawowa nr 1 na gdańskiej Morenie postanowiła bardzo aktywnie włączyć się w działania mające na celu rozwój czytelnictwa i zdecydowała się wspólnie świętować kolejne urodziny Pippi Langstrumpf, Tomka Sawyera, Kubusia Puchatka i wielu innych bohaterów książek.
– Już w sierpniu zespół polonistów opracował trzyletni program „Nasza szkoła czyta dzieciom”. W ramach tego działania rozpoczęliśmy całą akcję od opracowania projektu „70 urodziny Pippi Langstrumpf” – informuje dyrektor szkoły, Pani Elżbieta-Anna Mionskowska.
Na tablicy przy bibliotece zawisła dekoracja dotycząca projektu i informująca o kolejnych wydarzeniach, w których mieli uczestniczyć najmłodsi uczniowie naszej szkoły. Obok biblioteki na trzech tablicach zostały przygotowane informacje o autorce Pippi i zawieszono fotosy z filmu.
Przez cały tydzień, od 10 do 17 września 2015r., dyrektor Elżbieta Anna Mionskowska i wicedyrektor Jolanta Jarzembińska zapraszały poszczególne klasy 1-3 do sali teatralnej, w której w ciekawy sposób przybliżały życie i twórczość pani Astrid Lidgren i czytały pierwsze rozdziały książki o małej, piegowatej dziewczynce. Wszystkie wychowawczynie zostały zobowiązane do codziennego czytania kolejnych rozdziałów książki.
Następne spotkanie miało charakter „wycieczki do Szwecji – kraju Pippi i Astrid Lindgren”. Tym razem na tę wędrówkę zaprosiła wicedyrektor Katarzyna Oleszczuk, która w niezwykle barwny i ciekawy sposób przekazała dzieciom – podczas prezentacji – informacje o kraju, systemie politycznym, roślinach i niezwykłych zwierzętach. Przerywnikami była nauka pląsu i piosenki o Pippi. Dyrektor Mionskowska pokazała dzieciom, dwa niezwykłe parki rozrywki, w których najważniejszymi postaciami są bohaterowie książek Astrid Lindgren. Na zakończenie wycieczki wszyscy uczniowie klas 1-3 zostali poczęstowani pysznymi miniaturkami szwedzkich ciasteczek.
12 października 2015r. czekała uczniów nie lada frajda. Dzieci wzięły udział w wielkim turnieju wiedzy i sprawności. Część uczniów realizowała zadania związane z wiedzą o bohaterach książki (układali puzzle, z rozsypanych liter składali imiona głównych bohaterów, po odczytaniu fragmentu książki odgadywali, o kim była mowa, a wśród zdjęć różnych pisarek wyszukiwali Astrid Lindgren itp.). Aby osoby pełniące funkcję kibiców nie nudziły się, zadania dydaktyczne były przedzielane zabawnymi konkurencjami sportowymi (bieg w zbyt dużych butach, zespołowe pokonywanie przeszkód, bieg z balonem, toczenie kół samochodowych, przenoszenie wielu piłek itp.) Konkurencjami sportowymi zajmowała się pani Jolanta Kazanowska. Wszystkie zabawy śpiewem urozmaicała pani Dorota Krawczuk. Na zakończenie każdej części turnieju w klasach pierwszych, drugich i trzecich wybierano najbardziej idealną kopię Pippi Langstrumpf. Wszyscy spisali się znakomicie. Kibice byli rewelacyjni, a zabawa wspaniała.
Dwa dni później wszystkich uczniów klas 1-3 czekała kolejna niespodzianka. Pani Alicja Chorążewicz ze swoim kołem przygotowała jedną z przygód Pippi w postaci teatrzyku cieni. Nasi uczniowie po raz pierwszy zobaczyli tak niekonwencjonalny spektakl i byli nim zauroczeni.
Dwumiesięcznym zabawom towarzyszyły wystawy prac plastycznych i kukiełek. Nagrodzone zostały również najciekawsze prace literackie o Pippi. (g)