Odtworzenie przydworskiego parku?

park

park
Tak mógłby wyglądać park z przypominającym dawny tutejszy dwór budynkiem restauracyjnym. Koncepcję przygotowała pracownia Domus Studio Projektowe s.c.
Fot. Materiały prasowe

Migowski i Oliwski park to jedyne zachowane w Gdańsku parki barokowe. Mieszkańców Piecek Migowa od lat interesuje to miejsce, zwłaszcza że od dawna niszczeje na ich oczach. Jest nadzieja, że przydworki park w Pieckach Migowie doczeka się dawnej świetności.
Właściciel działki u zbiegu ulic Bulońskiej i Myśliwskiej na Morenie zamierza odtworzyć założenia układu parkowego z XVIII wieku. Swoje plany ujawnił 8 lutego podczas spotkania z przedstawicielami Rady Dzielnicy Piecki Migowo, mieszkańcami i urzędnikami z gdańskiego magistratu.
Właścicielem działki o powierzchni 2,2 hektara jest Inpro. Firma planuje postawić w tym miejscu sześć domów mieszkalnych, liczących od czterech do sześciu kondygnacji (w sumie około 200 mieszkań), oraz dwukondygnacyjny budynek usługowy z restauracją na parterze. Na obszarze 1,4 ha urządzony zostanie park.
– Jest kilka koncepcji na obiekt usługowy – poinformował Piotr Stefaniak, prezes Inpro. – Chcemy, by nawiązywał do pałacyku, który tu dawniej stał. Marzy mi się, by na parterze działała restauracja w stylu międzywojennym, bo nie ma takiej w Gdańsku.
Park byłby ogólnodostępny, ale Inpro stawia warunek: doprowadzi to miejsce do dawnej świetności, ale po zakończeniu inwestycji miasto miałoby park przejąć i go pielęgnować. Wiesław Bielawski, wiceprezydent Gdańska ds. polityki przestrzennej nie krył, że miasto jest otwarte na taką propozycję: – Chcemy pójść w tym kierunku kierunku i zarządzać parkiem. Ten teren ma bardzo burzliwą historię. Od sprzedaży przed bardzo wieloma laty po próby uzyskania zgody administracyjnej na realizację jakiegoś przedsięwzięcia, wszystkie nieudane. Myślę, że wszyscy pomału dojrzewamy do osiągnięcia jakiegoś kompromisu, by uzyskać tutaj strefę publiczną, a jednocześnie pozwolić na realizację części komercyjnej, która częściowo sfinansowałaby tę publiczną.
Inwestycja mogłaby się rozpocząć wiosną 2017 r. Jej realizacja potrwa około 2-2,5 roku.
Beata Jankowiak, radna RMG: To oznacza, że na tym terenie zacznie się coś dziać, zamiast niszczeć.
W Parku Migowskim rosną drzewa liczące ponad 150 lat. Planowane są nowe nasadzenia drzew i krzewów. Pojawi się też oświetlenie, dzięki czemu nawet po zmroku będzie to bezpieczne miejsce rekreacji.
(tg)