Dzieci wylosowały Opiekunkę Roku

opiekunka

opiekunka
Od lewej: Regina Baryńska, Agnieszka Gawlińska-Puła i Danuta Wilińska. Fot. Jerzy Pinkas/UMG

W Żłobku nr 7 „Berek” odbyła się uroczystość wręczenia tytułu Opiekunki Roku, którą została Regina Baryńska. Wyróżnienia otrzymały Danuta Wilińska i Agnieszka Gawlińska-Puła.
Tradycyjnie dyplomy wręczył nominowanym opiekunkom prezydent Paweł Adamowicz (wspólnie z radną Emilią Lodzińską), a dwie wyróżnione oraz zdobywczynię zaszczytnego tytułu spośród nich – wylosowały oczywiście dzieci. Prezydent gorąco podziękował pracownikom gdańskich żłobków za ich trudną pracę. – Dziękuję wam za ciepło i cierpliwość, bo człowiek w tym wieku wymaga dużo cierpliwości – podkreślał prezydent Adamowicz.
Tytuł Opiekunka Roku przyznawany jest od 2005 roku lat przez Prezydenta Miasta Gdańska. Każdy żłobek (kierownik, rodzice, personel) nominuje jedną opiekunkę do Tytułu. Przy nominacji bierze się pod uwagę przede wszystkim sposób wykonywania obowiązków, czyli sprawowanie opieki nad podopiecznymi. Spośród 9 nominowanych opiekunek na uroczystości wręczenia tytułu, dzieci losują 1 opiekunkę, która otrzymuje tytuł (+2000 zł brutto) oraz 2 opiekunki, które otrzymują wyróżnienia (+1000 zł brutto). Nominowane opiekunki otrzymują po 500 zł brutto. W tym roku były to: Anna Neubauer, Karolina Hałuszczak, Danuta Wilińska, Regina Baryńska, Jadwiga Adamczyk, Anna Brzezińska, Justyna Górska, Agnieszka Gawlińska-Puła i Beata Labuda.
Tegoroczna uroczystość wręczenia tytułu Opiekunki Roku zbiegła się z Dniem Babci i Dniem Dziadka, dlatego szczególnymi gośćmi na uroczystości były babcie i dziadkowie podopiecznych gdańskich żłobków samorządowych. Jak szacuje dyrektor Gdańskiego Zespołu Żłobków Krystyna Konieczny, jej podopieczni mają łącznie blisko trzy tysiące babć i dziadków, z których (według ankiet) aż 70 procent jest czynnych zawodowo. Z kolei średni wieki babci to 57 lat, a dziadka 59 lat.
– Czuję się fantastycznie z tą nagrodą i bardzo się cieszę, że dzieci wybrały akurat mnie – mówiła przejęta Opiekunka Roku chwilę po odebraniu nagrody. – Ale uważam, że każda z naszych opiekunek powinna zostać wyróżniona. Wszystkie razem pracujemy nad tym, żeby naszym dzieciom było tutaj jak najlepiej.
O tym, że na taki sukces trzeba pracować zespołowo dobrze wie Agnieszka Gawlińska-Puła, która otrzymała wyróżnienie w konkursie: – Wszystkie panie, które pracują w Gdańskim Zespole Żłobków, powinny czuć się wyróżnione. To jest nie tylko moja nagroda, ale całego personelu, który ze mną pracuje – podkreśla.
Danuta Wilińska, druga z wyróżnionych pań, tłumaczy, że takie nagrody są dla nich bardzo ważne. – Cieszę się, że ludzie potrafią nas docenić, bo to jest ciężka praca, która wymaga ogromnej odpowiedzialności – podkreśla. – Tym bardziej że płaca jest bardzo mała – bo ponad tysiąc złotych to nie jest za duża pensja, prawda? Życie ratuje nam tylko premia, która jest co trzy miesiące.
Od stycznia Gdański Zespół Żłobków powiększył się formalnie o dwa nowe żłobki: „Bursztynek” przy ul. Wilanowskiej 16 oraz „Żagielek” przy ulicy Olsztyńskiej 12. Dwie nowe placówki na przełomie marca i kwietnia przyjmą łącznie 192 dzieci. Dzięki temu w 2016 roku liczba miejsc w miejskich żłobkach zwiększy się do blisko tysiąca i wyniesie 992! Gdański Zespół Żłobków liczy więc obecnie 12 placówek.
(tg)