Nowoczesne parkometry

parking

parking
Będzie dostępna płatność kartą i komórką… Fot. t
166 urządzeń w tym roku i 156 w przyszłym. W każdym możliwość płatności monetami, żetonami, kartami płatniczymi, przy pomocy telefonów komórkowych. Gdańsk zamawia nowe parkometry. Znajdą się także na Chełmie. Ogłoszono już przetarg. Jeśli postępowanie będzie przebiegało bez opóźnień – rozstrzygnięcie nastąpi najpóźniej 6 lipca.
Postanowiliśmy wymienić wysłużony sprzęt, który pracuje w Gdańsku już od kilkunastu lat. Dlatego ogłosiliśmy duży przetarg na dostawę systemu poboru opłat w Strefie Płatnego Parkowania (SPP). Oczekujemy dostawy, montażu, uruchomienia i 36 miesięcznego serwisu parkometrów dla Gdańska. Także dostawy oprogramowania do nadzoru systemu poboru opłaty – mówi zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak.
Wreszcie ujednolicimy system – dodaje dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku Mieczysław Kotłowski. Dotychczasowy sprzęt kupowany był w kilku postępowaniach w różnych odstępach czasowych. Część parkometrów jest więc jednego typu, część innego. Z nowymi maszynami nie będzie już tego problemu, wymagamy aby wszystkie dostarczone parkometry były takie same i miały jednakowe parametry techniczne Muszą nie tylko być przeznaczone do pracy w strefach parkowania o dużej rotacji pojazdów i mieć wszystkie niezbędne atesty dla tego typu urządzeń, ale również na przykład – móc niezawodnie pracować na otwartej przestrzeni, w temperaturach od minus 25 do plus 55 stopni Celsjusza, przy wilgotności względnej do co najmniej 95%. To ważne, w ostatnich latach gdańskie parkometry przestawały pracować podczas mrozów – dodaje dyrektor Kotłowski.
Parkometry muszą też być wandaloodporne, być odporne na działanie czynników atmosferycznych i posiadać zabezpieczenie antygraffiti oraz antyplakatowe. Wszystkie przyciski funkcyjne muszą być odporne na uszkodzenia mechaniczne i możliwość zablokowania (np. klejem szybkoschnącym) oraz trwale opisane w trzech językach (polskim, angielskim i niemieckim) i podświetlane w warunkach słabej widoczności.
Firma dostarczająca nowy sprzęt musi być gotowa do przystosowania parkometrów do płatności także w Euro. Wydawane przez maszyny dowody wpłaty muszą być drukowane w technologii i na papierze, których właściwości zapewnią trwałość i pełną czytelność wydrukowanych informacji przez co najmniej 5 lat (dla dowodów przechowywanych w miejscach nie narażonych na działanie promieni słonecznych) oraz przez co najmniej 30 dni, jeżeli bilet wystawiony jest na światło dzienne (będąc umieszczonym np. za szybą samochodu). Urządzenia powinny być też wyposażone w modemy, które dokonają transmisji danych do serwera natychmiast po ich zarejestrowaniu przez parkometr.
Na nowe wymienione zostaną wszystkie posiadane dotychczas przez ZDiZ parkometry, niewielka część zostanie zmodernizowana i służyć będzie jako sprzęt serwisowy. Reszta – czyli kilkunastoletnie wysłużone maszyny, zostaną zutylizowane – wyjaśnia dyrektor ZDiZ.
Otwarcie ofert w przetargu – 6 maja. Jeśli nie będzie opóźnień, firma która dostarczy nowy sprzęt zostanie wybrana najpóźniej 6 lipca. Pierwsze nowe parkometry pojawić się powinny na gdańskich ulicach już na przełomie sierpnia i września.
(t)