Stojaki staną przy szkole

stojaki

stojaki
Rowerem do szkoły – szybko i zdrowo!                                                                   (fot. kod)

Już niedługo stojaki rowerowe staną przy Zespole Szkół nr 14. To koniec z przypinaniem jednośladów do drzewek i barierek.
Przyjeżdżanie do szkoły na rowerze stało się „trendy”. I nie ma w tym nic dziwnego, że uczniowie preferują taki sposób docierania na lekcje. Jest i szybciej i wygodniej. A przede wszystkim – zdrowo.
– Już niedługo nowe stojaki rowerowe pojawią się przy Zespole Szkół nr 14 – informuje Rada Dzielnicy Dąbrowa.
W sumie do gdyńskich placówek oświatowych (szkół podstawowych i gimnazjów) trafi niebawem 88 stojaków rowerowych o wartości 23812,80 zł. Stojaki w kształcie odwróconego „U” przekaże szkołom Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni. Zapotrzebowanie na nowe stojaki zgłaszane było przez dyrekcje szkół ze względu na trwającą kampanię, a wraz z nią zwiększony udział dzieci w dojazdach do szkół na rowerach.
– Poprzez tworzenie parkingów rowerowych promujemy w naszym mieście jazdę rowerem oraz stwarzamy rowerzystom dogodne warunki do pozostawienia roweru podczas zajęć – mówi Rafał Studziński, gdyński urzędnik rowerowy przy ZDiZ Gdynia. – W ten sposób kształtują się postawy i przyzwyczajenia komunikacyjne u dzieci oraz ich rodziców i nauczycieli.
Dodajmy, że ZDiZ przekazuje szkołom i przedszkolom stojaki do montażu od 2014 roku. Ponadto w tym miesiącu ścieżki rowerowe zapełniły się dzieciakami na rowerach, hulajnogach, deskorolkach albo rolkach. Ruszyła bowiem adresowana do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych kampania „Rowerowy Maj”. W Gdyni w rowerowym wyzwaniu uczestniczą cztery tysiące uczniów z 19 placówek oświatowych.
Zasady kampanii są bardzo proste, a zabawa trwa do końca miesiąca. Każdy uczeń, który przyjedzie do szkoły na rowerze, deskorolce, hulajnodze lub na rolkach, otrzymuje dwie naklejki. Jedną z nich przykleja do swojego rowerowego dzienniczka, a drugą na klasowy plakat „Rowerowego Maja”. Gwarantuje to dobrą zabawę i zdrową rywalizację, a na zakończenie kampanii atrakcyjne nagrody. Najbardziej rowerowa szkoła w Gdyni otrzyma mobilne miasteczko ruchu drogowego (wartość nagrody wynosi ok. 25 000 zł). Będą też nagrody dla klas i indywidualne. Najlepsze klasy w każdej szkole dostaną bilety grupowe do centrów nauki, rozrywki, sportu. Najaktywniejsi uczniowie i nauczyciele oraz szkolni koordynatorzy dostaną akcesoria rowerowe.
– Gdy w Gdyni zobaczyliśmy obrazki z gdańskich szkół z roku ubiegłego, te stojaki wręcz oblepione rowerami – stwierdziliśmy, że też tak chcemy, by co raz więcej dzieci do szkół w Gdyni przyjeżdżało na rowerach – podkreśla Rafał Studziński. – Stąd decyzja o udziale w tegorocznej edycji „Rowerowego Maja”.
Kampania jest też okazją do zadbania o bezpieczeństwo najmłodszych na drodze.
– Już w 2015 roku z pomocą Stowarzyszenia Rowerowa Gdynia prowadziliśmy zajęcia rowerowe teoretyczne i praktyczne – dodaje Rafał Studziński. – Dzieci uczyły się zasad i prawidłowych zachowań. Także w tym roku w ramach tej kampanii będziemy prowadzić takie zajęcia.
(kod)