Pupile czekają na dom

koty

koty
Te dwa śliczne kocięta zostały wyrzucone w kartonie pod biurem schroniska w 8 lipca przez starszego pana, który chyłkiem przemknął się do budynku schroniska, wyrzucił karton, a następnie biegiem uciekł do swego Volkswagena Golfa 1.2 TSI o nr rej. GD887GH i pośpiesznie odjechał. Brawo temu panu! Fot. „Promyk”

Ala ma kota, „Promyk” ma koty, a Ty? Może rozważasz możliwość przyjęcia pod dach uroczego futrzaka, być może jeszcze o tym nie myślałeś, ale nie mówisz – nie. A może zwyczajnie ciekaw jesteś kociej natury. Wszystkie powody są dobre, by udać się z Żabianki do gdańskiego schroniska „Promyk” i poznać koty, które czekają tam na nowy dom, dowiedzieć się o ich naturze, zwyczajach.
– Dzień kota z perspektywy kota jest codziennie, dlatego postanowiliśmy powtórzyć naszą zimową imprezę i zaprosić wszystkich na drugą już edycję kociego dnia otwartego w naszym schronisku „ A my mamy koty”. Zapraszamy do wspólnej celebracji kociej niezwykłości. To doskonała okazja, by przedstawić naszych kocich podopiecznych, a w rezultacie być może skłonić kogoś do podjęcia decyzji o przygarnięciu któregoś z nich do domu – mówi Grzegorz Zaleski z gdańskiego „Promyka”. – Ponadto uwrażliwić chcemy wszystkich na los kotów wolno bytujących na terenie Gdańska i uzmysłowić jak ważną rolę pełnią w miejskim ekosystemie, i jak istotna jest nasza pomoc, żeby mogły w nim nadal w miarę bezpiecznie funkcjonować.
Jak podkreślają znawcy kociej natury – wbrew wszelkim mitom, koty także potrzebują człowieka, są świetnymi kompanami do zabawy i wcale nie są z natury złośliwe. A w gdańskim schronisku na nowy dom czekają zarówno małe kocięta, jak i dorosłe domowe mruczki, a także dawniej wolno bytujące dzikie koty.
Na gości z mnóstwem atrakcji czekać będą pracownicy, wolontariusze i podopieczni schroniska. W programie m.in. spacery z kotami; zabawa ze schroniskowymi kociętami; wizyta w kociarni, gdzie poznać będzie można dorosłych podopiecznych schroniska; szczypta edukacji – fakty i mity z kociego świata; wędka drapieżcy” i „skarpeta boksera”, czyli mini warsztaty robienia kocich zabawek.
– Mamy także nadzieję, że uczestnictwo w tej imprezie wielu odwiedzających przekona do tego, że warto pomagać zwierzętom przebywającym w schronisku i zdecydują się do zostania wolontariuszami w myśl naszego hasła: „Zarażamy pasją do pomagania!”. Podczas spotkania prowadzić będziemy nabór na wolontariat na rzecz promykowych kotów – informuje kierownik schroniska „Promyk” Piotr Świniarski.
W trakcie imprezy przeprowadzona będzie także zbiórka darów dla kotów. Obecnie najbardziej potrzebne rzeczy to: karma „mokra” dobrej jakości, karma w pasztecikach dla kociąt, polarowe koce i prześcieradła.
Przypomnijmy, Gdańsk od 2006 roku oferuje wolno bytującym kotom domy szyte ma miarę, czyli własny kąt na wyłączność (jedno pomieszczenie dla jednego kota) i odrębne wejście do każdego z pomieszczeń. Projekt kociego domu jest owocem konsultacji miasta z miłośnikami i znawcami kociej natury oraz z Powiatowym Inspektorem Weterynarii. Przez ten czas rozdano już ponad 1000 dwukondygnacyjnych, ocieplonych, czteropokojowych domków dla kotów. Ich łączny koszt to ponad 300 tysięcy złotych. I zainteresowanie akcją nie maleje.
Wszyscy nowi posiadacze domków otrzymują wraz z nimi legitymacje Społecznych Opiekunów Bezdomnych Kotów, a także karmę na okres zimowy i możliwość bezpłatnej sterylizacji lub kastracji kotów będących pod opieką. Warunkiem przyznania budki jest zgoda administratora na jej ustawienie oraz zobowiązanie do utrzymania porządku oraz czystości w jej otoczeniu.
(tg)