Wody, nie tylko dla ochłody!

zdrój

zdrój
Jelitkowski zdrój cieszy się popularnością… Fot. t

Wody w Gdańsku nie brakuje. Nie trzeba czekać na upalne dni, by zażyć wodnego orzeźwienia. W mieście wdrożono kompleksowy plan zaopatrzenia przestrzeni publicznej w urządzenia, które nie tylko dają orzeźwienie, ale cieszą oko ciekawą formą architektoniczną. Bogata oferta gdańskich urządzeń wodnych walczy o miano tych najatrakcyjniejszych w rankingu organizowanym przez Portal Komunalny. W Jelitkowie popularnością cieszy się zdrój.
W głosowaniu internetowym, bierze udział osiem największych miast w Polsce, które w różny sposób dają ochłodę swoim mieszkańcom i turystom. Gdańska oferta to nie tylko instalacje o praktycznym przeznaczeniu, ale wyróżniające się ciekawą architektonicznie formą i różnorodnością. Wśród nich – zamgławiacze, czyli popularne mgiełki wodne, zdroje uliczne, saturator z wodą pitną oraz gdańskie fontanny.
– W Gdańsku nie tworzymy zwykłych instalacji, a użyteczne i estetyczne meble miejskie. Najlepszym tego przykładem jest ZAMGŁAWIACZ, czyli starannie przemyślana konstrukcja modułowa, która sprawdza się zarówno w nowoczesnych przestrzeniach, a także w historycznym otoczeniu – mówi zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak.
Zamgławiacz
Pierwszy zagławiacz stanął w 2015 roku na Targu Węglowym. W marcu i kwietniu 2016 roku mieszkańcy Gdańska, w głosowaniu internetowym wybrali kolejne lokalizacje. Dziś instalację można spotkać także: w Parku Reagana, przy plaży w dzielnicy Stogi oraz w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym. Urządzenie składa się z modułów (od jednego do trzech) wykonanych z betonu architektonicznego i drewna. W drewnianych żaluzjach ukryte są dysze wodne tworzące wokół tej instalacji delikatny, wilgotny mikroklimat. Po zmroku, za wydobywającą się z urządzenia wodą podąża światło, tworząc ciekawe obrazy – podświetlane obłoki mgły wodnej.
– W ramach projektu tworzymy zespoły o różnych układach kompozycyjnych i o różnych konfiguracjach, stosownie do potrzeb i do pomysłów osób aranżujących otwarte miejskie wnętrza – podkreśla Jacek Skarbek, Prezes Zarządu GIWK.
Dodatkowo, w wakacyjne weekendy oraz podczas letnich wydarzeń plenerowych GIWK dostarcza mieszkańcom orzeźwiającą wodę pitną z mobilnego saturatora. Woda pochodzi prosto z sieci miejskiej. Spółka przypomina w ten sposób o wysokiej jakości gdańskiej kranówki i o ważnych inwestycjach wodociągowych, które zostały przeprowadzone w ostatnich latach w Gdańsku. Z saturatora napijemy się między innymi: wody z bąbelkami, wody bez bąbelków, wody z dodatkiem zdrowych soków oraz ze świeżą cytryną, limonką i miętą.
– Bogata oferta dodatków, nowoczesny design wózka oraz dużo bardziej higieniczne podejście do dystrybucji wody- to elementy, które odróżniają dzisiejszy saturator, od tego sprzed lat. Radość z gaszącej pragnienie, chłodnej wody w wakacyjny upalny dzień pozostaje jednak taka sama- zaznacza Piotr Grzelak.
Zdroje uliczne
Do użytku gdańszczan i turystów jest pięć zdrojów w pasie nadmorskim. Zdroje znajdują się: w Jelitkowie: przy wejściach na plażę nr 71 i 63 oraz w Brzeźnie: przy wejściu na plażę nr 50, przy wejściu na molo oraz przy ul. Brzeźnieńskiej/Młodzieży Polskiej).
Urządzenia mają prostą, opływową formę nawiązującą do koloru piasku i wytrawionego morską wodą drewna. Trzy z nich posiadają dodatkową misę dla zwierząt. Ze zdrojów chętnie korzystają zarówno plażowicze, jak i osoby, które spacerują lub uprawiają sport na deptaku nadmorskim (biegają, jeżdżą na rowerze, rolkach itd. Kolejnych 9 zdrojów powstanie jeszcze w tym roku na wniosek mieszkańców, z budżetu obywatelskiego. Spółka GIWK planuje również realizację projektu polegającego na zapewnieniu dostępu do urządzeń z wodą pitną w historycznej części Gdańska – na terenie Głównego Miasta.

(t)