Po darmowe cebulki w kolejce

cebulki

cebulki
Takie akcje cieszą się dużym zainteresowaniem… Fot. UMG

Cebulek kwiatów było 25 tysięcy, wszystkie zeszły w ciągu kilku godzin. Po bezpłatne sadzonki zgłosiło się kilkuset mieszkańców Gdańska, których nie odstraszyła ogromna kolejka. Były też w niej mieszkanki Chełmu.
– Cel akcji jest jeden: ładniejsze, ukwiecone miasto – mówi Barbara Szczyt architekt krajobrazu z Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku. – Ale też zainspirowanie mieszkańców, rozbudzenie ich apetytu na atrakcyjniejszą przestrzeń wokół siebie.
– Zamierzam obsadzić rabatkę przed Klubem Samopomocy dla osób w podeszłym wieku przy ul. Stajennej w Gdańsku – mówi Anna Staruszkiewicz prezes zarządu Fundacji Forum, prowadzącej dwa takie kluby w Gdańsku. – Zmobilizowałam naszych seniorów, żeby ustawili się w kolejce po cebulki. Im więcej kwiatów dostaniemy, tym nasze trawniki i rabatki przed klubami będą ładniejsze. Dbamy potem o nie cały rok, pielimy, pielęgnujemy ciesząc się jak rosną.
„Gdańsk w tulipanach. Ukwiecamy balkony i ogródki przydomowe” to nazwa projektu edukacyjnego Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku, akcji podczas której urzędnicy przekazali bezpłatnie mieszkańcom prawie 25 tys. cebulek 20 odmian tulipanów, kilku odmian krokusów, narcyzów i lilii ogrodowych. Cebulki wydawano 12 października na parterze budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Kartuskiej w Gdańsku w kilka godzin.
– Oprócz popularnych odmian staraliśmy się wybrać nowe, niebanalne gatunki kwiatów – mówi Barbara Szczyt z gdańskiego magistratu. – Tulipan czerwony papuzi rococo, tulipan zółty Jokohama, cztery odmiany krokusów, pięć odmian lilii ogrodowych, w tym piękna lilia czerwona, sześć odmian narcyzów, hiacynty, nawet czosnek ozdobny i trochę frezji.
Przekazywanie cebulek do nasadzeń jesiennych ma zainspirować mieszkańców Gdańska do ukwiecania najbliższego otoczenia: miejsc zamieszkiwania, parapetów okiennych, balkonów, tarasów i ogródków przydomowych.
W skrzynkach na balkonie zasadzi tulipany Jadwiga Kowalska, która przyszła z mamą dużo wcześniej przed otwarciem urzędu, żeby zdążyć przed szkołą odebrać cebulki. – Nie mam ogrodu, ale duży balkon ze skrzynkami – mówi dziewczynka. – W tamtym roku sadziłam zioła, ale niezbyt dobrze mi się udały, tulipany pewniejsze i ładniej wyglądają. Mam powiedziała mi, że jest za darmo, więc przy okazji zaoszczędziłam swoje kieszonkowe.
Każdy mieszkaniec otrzymał zestaw z trzema rodzajami cebulek do wyboru: tulipanów i narcyzów po 5-7 sztuk, krokusów po 10 sztuk. Każde zapakowane w torebki z informacją o roślinie i zaleceniami dotyczącymi uprawy. Wykonaniem oznaczeń woreczków z cebulkami, dowiezieniem i rozdawaniem ich mieszkańcom zajęli się podopieczni gdańskiej Fundacji „Sprawni Inaczej”.
– Przygotowanie całej akcji zajęło nam kilka dni – mówi Justyna Rogińska prezez Fundacji „Sprawni Inaczej”. – Trzeba było cebulki posegregować, zapakować, ometkować i dowieźć. Wydawanie mieszkańcom, choć kolejka ogromna, jest przyjemnością.
Bezpłatne przekazywanie mieszkańcom cebulek kwiatowych odbyło się po raz drugi (pierwsza edycja odbyła się w zeszłym roku). To kontynuacja projektu rozdawania mieszkańcom nasion kwiatów akcji „Posiej nas”, w ramach której od 2008 roku gdańszczanie otrzymali blisko 100 tys. nasion kwiatów ozdobnych – m.in. maciejek i słoneczników.
– Liczymy, że apetyt mieszkańców na ukwieconą przestrzeń wokół domów, a co za tym idzie i Gdańska będzie rósł – dodaje Barbara Szczyt. – I taki właśnie jest cel naszej akcji.
(t)