W sam raz na leśne wycieczki…

szlaki

szlaki
Pobliskie lasy zachęcają do spacerów (fot. kod)

Pora roku sprzyja spacerom po lesie. Zwłaszcza, gdy ma się tak blisko do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, jak w naszej dzielnicy.
Jest coś, co te przechadzki umili i ułatwi. Do tej pory w eksploracji lasów pomagały mapy. Ale leśnicy idą z duchem czasu i proponują aplikację na smartfony. Program nawiguje do pomników przyrody, parkingów leśnych i miejsc wypoczynku. Poprowadzi użytkownika także po szlakach rowerowych, pieszych i konnych. Aplikacja jest dostępna na urządzenia z systemem android i nazywa się „Nadleśnictwo Gdańsk”.
– Papierowa mapa nadleśnictwa cieszyła się zawsze ogromnym powodzeniem – tłumaczy Witold Ciechanowicz, starszy specjalista Służby Leśnej. – Mimo, że doskonaliliśmy ją przez lata, byliśmy świadomi jej ograniczeń. Aplikacja na smartfony też ma ograniczenia, ale jest znacznie łatwiejsza w obsłudze w porównaniu z mapą. Przede wszystkim pokazuje aktualną pozycję użytkownika, pozwala również ograniczyć ilość rozpraszających go danych do minimum. Słowem, jest skierowana zarówno do zupełnie początkującego, jak i zaawansowanego użytkownika. Tworząc założenia do aplikacji, miałem w pamięci własne doświadczenia, gdy przed laty, nie znając zupełnie trójmiejskich lasów, wyruszając z Gdyni, zamiast do Sopotu po długiej wędrówce dotarłem do… Matemblewa.
Podstawowe moduły aplikacji to: mapa terenu ze wszystkimi szlakami (piesze, rowerowe, konne) wyznaczonymi w terenie, z możliwością wyświetlenia kilkuset miejsc pogrupowanych w kilkanaście kategorii (m.in.: pomniki przyrody, miejsce na ognisko, warto zobaczyć, leśniczówki itp.), miejsca: katalog miejsc które warto odwiedzić, uszeregowanych według rosnącej odległości od pozycji GPS użytkownika, trasy – katalog szlaków, wydarzenia, zgłoszenia (śmieci, pożar, itp.), geocaching.
Aplikacja korzysta z podkładu mapowego open street map, bazy szlaków i obiektów punktowych, powstałej na podstawie danych posiadanych przez nadleśnictwo. Aplikacja niedługo będzie dostępna na iPhone, nie przewiduje się wersji na telefony z systemem Windows Phone. Powstała w ramach projektu „Las – drewno – człowiek – kompleksowy program podniesienia świadomości społecznej nt. różnorodności biologicznej na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku”.
(kod)