Zielona dzielnica

kwiaty1

kwiaty1
Nic tak nie upiększa dzielnicy, jak ukwiecony ogródek lub balkon         (fot. Gdynia.pl)

Rozstrzygnięty został konkurs „Gdynia w kwiatach 2016″. Wśród laureatów nie zabrakło miłośników kwiatów i zieleni z Wielkiego Kacka.
Była to dwudziesta druga edycja tego konkursu. Laureaci konkursu „Gdynia w kwiatach” podczas imprezy Dary Ziemi odebrali z rąk przewodniczącej Rady Miasta Joanny Zielińskiej nagrody i wyróżnienia.
W rywalizacji mogli wziąć udział wszyscy gdynianie, którzy kwiatami w oknach, na balkonach, loggiach, tarasach, dachach, w ogrodach i na rabatach dodają uroku naszemu miastu.
O gdyńskie kwietniki i zieleńce dba ogrodnik miasta. Każdego roku Gdynia mieni się kolorami kwiatów i zielenią traw i krzewów. By w mieście było jeszcze ładniej, sprawić mogą także mieszkańcy. Wszyscy, którzy chcą się podzielić pomysłem na aranżację przestrzeni wokół siebie zostali zaproszeni przez Urząd Miasta Gdyni do udziału w kolejnej, edycji konkursu „Gdynia w kwiatach 2016”. Ważne było, by kwiatowo-zielone aranżacje były widoczne dla przechodniów, nieprzesłonięte płotem i innymi elementami architektury.
– Czasem jedno ciekawe rozwiązanie może zachęcić innych do poprawienia estetyki w najbliższym otoczeniu, dlatego zaprosiliśmy wszystkich, którzy chcą się podzielić pomysłem na aranżację zielonej przestrzeni wokół siebie. Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja zamknie się trzycyfrową liczbą zgłoszeń – mówi Janusz Witkowicz z Biura Ogrodnika Miasta.
Jury wybierało oczywiście te najładniejsze, ale decydujące znaczenie miała obecność tej zieleni prywatnej w przestrzeni miejskiej. Dlatego komisja konkursowa sprawdzała, czy dekoracja ogródków, okien i balkonów jest widoczna z zewnątrz, jak również, czy komponuje się z charakterystyką danego miejsca.
– Nie da się też jednoznacznie określić wszystkich kryteriów, np. w Chyloni dominują ciepłe barwy, które niekonieczne będą komponować się ze ścisłym Śródmieściem – dodaje Janusz Witkowicz. – Inna też jest zieleń w ogródkach Kamiennej Góry domów prywatnych, a inna kamienic, które również wchodzą w skład tej dzielnicy. Myślę, że mieszkańcy świetnie to wiedzą.
Na najlepsze zielone aranżacje czekały atrakcyjne, finansowe nagrody. Za pierwsze miejsce 1300 zł, trzy wyróżnienia po 340 zł. Dodatkowe nagrody dla mieszkańców przygotowały Rady Dzielnic: Śródmieście, Działki Leśne i Wzgórze św. Maksymiliana.
Zgłoszenia przyjmowane były na kuponach wydrukowanych w „Ratuszu” lub poprzez przesłanie e-mailem formularza z danymi i zdjęciami. Każda zielona aranżacja powinna być sfotografowana przez właściciela. Mile widziane były dołączone do kuponu fotografie na płycie CD. Kupony wraz ze zdjęciami można było składać w siedzibie Ogrodnika Miasta do końca sierpnia.
W tym roku zgłoszenia nadesłało 54 uczestników. Jury pod przewodnictwem Hanny Niedźwieckiej-Pasternak przyznało: trzy nagrody główne i dziewięć wyróżnień w kategorii domów wielorodzinnych, jednorodzinnych oraz wspólnot, instytucji i firm oraz dziewięć nagród specjalnych. Wyróżnienie na stronie internetowej przypadło w udziale Marii Gandela z Wielkiego Kacka.
(kod)