Drzewa do wycięcia

wycinka

wycinka
Drzewa do wycięcia
Trwa wycinka drzew i krzewów na budowie obydwu przystanków Polskiej Kolei Metropolitalnej w Gdyni. Dotyczy ona także przystanku mającego powstająć na granicy Karwin i Wielkiego Kacka.
Jak informuje Urząd Miasta Gdyni, niespełna miesiąc po podpisaniu umowy z wykonawcą przystanków PKM w Gdyni, na placu budowy stacji przy Stadionie Miejskim rozpoczęły się pierwsze prace przygotowawcze. Na razie trwa wycinka drzew i krzewów. Termin zakończenia budowy obu przystanków to 31 lipca 2017 roku.
W rejonie przyszłego przystanku PKM Gdynia Stadion trwa wycinka zieleni kolidującej z planowaną w tym miejscu infrastrukturą kolejową. Następnie ekipa przeniesie się w miejsce, gdzie powstanie niebawem przystanek Gdynia Karwiny. Prace budowlane mają ruszyć jeszcze w tym roku. Dwa przystanki stylistycznie będą przypominać te, które są znane z istniejącej linii PKM i wybuduje je konsorcjum Budimex – Ferrovial Agroman. Oba będą miały po 160 metrów długości. Koszt inwestycji to 25,5 mln złotych, z czego 4,5 mln złotych pochodzi z budżetu Gdyni. Co warte podkreślenia, inwestycja będzie przebiegała w sposób nieodczuwalny dla kierowców.
Powstanie peronów, zarówno przy Stadionie Miejskim, jak i w szczególności tego przy ulicy Wielkopolskiej, przyczyni się do poprawy komfortu i skrócenia czasu podróżowania.
– Przystanek Karwiny dla mieszkańców tej dzielnicy, ale też Małego Kacka, Wielkiego Kacka oraz Dąbrowy, ma ogromne znaczenie – mówi wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju Marek Stępa. – Wraz z planowanym w tym miejscu węzłem integracyjnym, finansowanym przez gdyński samorząd, zapewni on wygodny i szybki transport dużej liczbie osób.
Gdynia wspiera inwestycję marszałkowską kwotą 4,5 milionów złotych, do tego należy doliczyć przynajmniej 20 milionów złotych na stworzenie węzła integracyjnego, obejmującego nowe przystanki komunikacji miejskiej, parkingi typu park&ride, ścieżki rowerowe, czy bus pasy.
– Zatem inwestycje miasta w poprawę warunków podróżowania w tym rejonie Gdyni na najbliższe lata są ogromne – dodaje wiceprezydent Stępa.

(kod)