Na ratunek potrzebującym

parafia

parafia
W parafii podejmowane są liczne inicjatywy            (fot. kod)

Wierni z parafii p.w. Najświętszego Serca Maryi troszczą się o los potrzebujących. Prowadzone są akcje mające na celu niesienie pomocy pokrzywdzonym.
W drugą niedzielę listopada obchodzono Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Dzień ten popiera Episkopat Polski, a Ojciec Święty w poprzednich latach podczas modlitwy „Anioł Pański” zwracając się do Polaków zachęcał do wsparcia akcji. Ze względu na dramatyczną sytuację, podobnie jak miało to miejsce w 2010 r., dzień ten ponownie był poświęcony sytuacji chrześcijan w Iraku.
Jak informują karwińscy kapłani na stronie internetowej parafii, od czasu upadku reżimu Saddama Husajna w wyniku interwencji wojsk koalicyjnych w Iraku w 2003 roku sytuacja w tym kraju jest wciąż dramatyczna, a rząd nie jest w stanie zagwarantować swoim obywatelom bezpieczeństwa. Irak stał się symbolem wojny z chrześcijanami. Na przemoc ze strony fundamentalistów narażeni są członkowie mniejszości etnicznych i religijnych. Do zamachów dochodzi szczególnie podczas muzułmańskich świąt religijnych ze strony sunnitów i szyitów walczących między sobą o władzę.
Szczególnym „celem” są chrześcijanie, których liczba w ciągu ostatnich dziesięciu lat zmniejszyła się z 1,4 mln do mniej niż 275 tys. Chrześcijanie doświadczają ciągłych prób islamizacji. Wiele organizacji muzułmańskich domaga się od nich płacenia islamskiego podatku dla innowierców, tzw. „dżizji”, oraz usiłuje narzucić chrześcijańskim kobietom rygorystyczne przepisy dotyczące sposobu ubierania się. Liczni, wysocy rangą duchowni muzułmańscy, domagają się ścisłego oddzielenia kobiet od mężczyzn na uczelniach.
Jak stwierdził katolicki arcybiskup Mosulu obrządku syryjskiego Georges Casmoussa, „80 % młodych ludzi zamierza opuścić kraj lub o tym marzy”. Biskup pomocniczy Shlemon Warduni z katolickiego patriarchatu chaldejskiego w Bagdadzie dodaje: „Emigracja niszczy naszą kulturę, naszą historię, naszą wiarę i życie członków naszych wspólnot. To groźna choroba zakaźna, której nie jesteśmy w stanie zaradzić”.
Nikt nie potrafi przewidzieć, co w najbliższej przyszłości stanie się z ziemią uznawaną za kolebkę chrześcijaństwa i z jej rdzennymi mieszkańcami w Iraku, ale modlitwą i wsparciem materialnym można im pomóc przetrwać i zachować nadzieję na lepsze jutro.
W związku z tym w parafii p.w. Najświętszego Serca Maryi przeprowadzono zbiórkę ofiar do puszek, które przeznaczono na pomoc chrześcijanom w Iraku. Inicjatywę można wesprzeć nie tylko przez złożenie ofiary do puszki po mszy świętej, ale także poprzez wysłanie SMS-a o treści RATUJE oraz dokonując bezpośredniej wpłaty przez internet.
Ponadto dziecięcy wolontariat działający przy Zespole Szkół nr 10 w Gdyni oraz s. Izabela zapraszają do włączenia się w akcję charytatywną „Kup pan szczotkę”. Polega ona na zakupieniu i przyniesieniu do kościoła szczoteczki i pasty do zębów z przeznaczeniem na misje dla afrykańskich dzieci. Szczoteczki i pasty należy składać do kosza przy ołtarzu Chrystusa Miłosiernego.
Jak argumentują organizatorzy akcji, mycie zębów jest dla wielu Afrykańczyków zupełną nowością. W tamtejszych sklepach można wprawdzie spotkać szczoteczki, ale niewielu wie do czego one służą. Rozdawanie szczoteczek dzieciom ma wyrobić w nich nawyk codziennego mycia zębów. Jest nadzieja, że do tego zwyczaju przekonają się także ich rodzice.
(kod)