Zmiany w sieci szkół

szkola2

szkola2

W czasie lutowej sesji Rady Miasta przegłosowano bardzo ważną uchwałę dla wszystkich mieszkańców Gdyni; między innymi również dla mieszkańców Wielkiego Kacka . Uchwała dotyczyła zmian w kształcie gdyńskiej sieci szkół.
Jest to o tyle ważne dla Wielkiego Kacka, bo do tej pory szkoła podstawowa nr 20 , która jak wiemy była mocno przepełniona, w chwili obecnej będzie dzielić się uczniami ze szkołą podstawową nr 46 na Karwinach. Przypomnijmy do tej pory w „dwudziestce” lekcje trwały aż do godz. 17, na każdej przerwie ścisk i tłok, o wypadek więc nietrudno, brak stołówki dla starszych uczniów, bałagan przed budynkiem i całej okolicy szkoły. To wszystko spotęgowało posłanie 6-latków do I klasy – generalnie szkoła „pękała w szwach”
Już niedługo sytuacja ma się zmienić na korzyść, choć taka zmiana spotyka się z oporem części rodziców. – Koronnym argumentem mieszkańców Fikakowa jest pokonanie ul. Chwaszczyńskiej, która jak wiemy do bezpiecznych nie należy i bardzo często dochodziło tutaj do wypadków z udziałem dzieci. Pojawiają się też zarzuty, że SP nr 46 jest komunistycznym molochem, z niezbyt dobrą opinią, to powoduje, że mimo przepełnienia „dwudziestki” rodzice z Kacka chcą posyłać dzieci do tej szkoły.
Na szczęście fakty przemawiają również za tym aby SP 46 z Karwin przejęła część uczniów z Kacka. W rankingu szkół z Gdyni „czterdziestkaszóstka” zajmuje 6 miejsce w mieście, jeśli chodzi o warunki nauki to budynek został zaprojektowany zgodnie z potrzebami dzieci: 3 sale gimnastyczne, przestronne korytarze i równie dobre wyposażenie.
Nie bójmy się zmian, są one wymuszone reformą edukacji i pamiętajmy, że już niedługo w naszej SP 20 nie będzie jak do tej pory sześciu klas, ale osiem. Co to spowoduje? Niech każdy sam sobie odpowi na to pytanie.
(a)