Jak dokarmiać ptaki

ptaki

ptaki
Pamiętajmy, aby przy dokarmianiu ptaków pomóc, a nie zaszkodzić                         (fot.a)

Zimą nasze balkony, werandy, ogródki i skwerki oraz plaże pełne są ptaków, które nie odleciały do ciepłych krajów lub gniazdują w Polsce cały rok. Warto wiedzieć, jak sprawić, by zima nie była dla nich porą głodu i chorób.
Najlepiej jest zacząć dokarmianie gdy wskazują na to warunki atmosferyczne: temperatury minusowe przez co najmniej kilka dni i utrzymująca się pokrywa śnieżna.
Nie rozpoczynajmy dokarmiania za wcześnie, bo stałe dokarmianie może doprowadzić do utraty zdolności zdobywania pokarmu. Uzależniamy je wówczas od siebie i nawet nie próbują szukać źródeł naturalnego pokarmu. Nie zawsze też robimy to regularnie i zdarza się, że ptaki czekając na pokarm głodują.
Do dokarmiania możemy wykorzystać karmniki wykonane samodzielnie, kupione lub podarowane przez miasto, które od wielu lat organizuje konkurs „Zapraszamy ptaki do Gdyni”. Od 1999 roku rozdano 2674 karmniki.
Decydując się na dokarmianie ptaków, pamiętajmy, że różne gatunki ptaków mają różne potrzeby i upodobania żywieniowe:
– sikory, kowaliki i wróble najlepiej karmić mieszanką ziaren słonecznika, prosa, pszenicy, owsa.
– dla sikor i dzięciołów można wieszać kawałki niesolonej słoninki pamiętając, że trzeba ją usunąć po ok. dwóch tygodniach.
– jemiołuszki, dzwońce, rudziki chętnie zjadają suszone owoce jarzębiny głogu, dzikiej róży,
– ptaki wodne (łabędzie, kaczki) należy dokarmiać przede wszystkim ziarnami zbóż, kukurydzą, warzywami (surowe lub gotowane, bez soli, drobno pokrojone). Rozdrobniony chleb jest jedynie karmą uzupełniającą (nie może być wyschnięty ani spleśniały).
Zawsze jednak pamiętajmy o tym żeby pokarm był świeży i wykładany w takich ilościach, aby był zjedzony w czasie jednego karmienia.
Miasto Gdynia od kilku lat wspomaga osoby dokarmiające ptaki zimą przekazując im karmę.
Karma będzie wydawana w budynku Urzędu Miasta Gdyni przy ul. 10 Lutego 24, w każdą środę w godz. 13.00-14.30 (informacja na portierni), jeżeli utrzymywać się będą minusowe temperatury i pokrywa śnieżna.
Osoby chcące pobrać karmę powinny się skontaktować z Wydziałem Środowiska pod nr. tel. 58 668 84 82.
Ubiegła zima nie była surowa, ale w okresie niskich temperatur wydano 1500 kg pszenicy, 1100 kg słonecznika, 1500 kukurydzy (głównie dla łabędzi).
(a)