Moje drzewo – nasz pomnik

Pomnik przyrody

Pomnik przyrody
fot. materiały prasowe
Biuro Ogrodnika Miasta zaprasza wszystkich gdynian do udziału w wielkich poszukiwaniach. Ich celem będą wyjątkowe znaleziska – nowe gdyńskie pomniki przyrody. Chodzi o wyłowienie z gąszczu gdyńskiej zieleni wyróżniających się swą urodą, wielkością lub nietypowym kształtem drzew lub krzewów. Czas na zgłoszenia upływa pod koniec października.
Lato sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. W tym roku, podczas spacerów po lasach i parkach, warto jednak przyglądać się naturze jeszcze dokładniej, niż zwykle. Gdynia postanowiła poszerzyć swoją kolekcję pomników przyrody, włączając w to działanie mieszkańców. Akcja „Moje drzewo – nasz pomnik” ma pomóc w objęciu ochroną jak największej ilości drzew i krzewów na terenie gminy Gdynia. Mieszkańcy proszeni są o zgłaszanie interesujących okazów przyrody ożywionej, jeśli zauważą takie w swoim otoczeniu.
Pomnikami przyrody mogą być okazałych rozmiarów drzewa lub grupy drzew o pięknym, czasem wyjątkowym pokroju i dobrej zdrowotności umożliwiającej długie życie. Powinny wyróżniać się one z otoczenia swoją formą i wielkością.
Istnieją orientacyjne wymiary drzew kwalifikujące je do ochrony pomnikowej. Są to średnice i obwody mierzone na wysokości tzw. pierśnicy czyli 130 cm od ziemi. Jednak, ze względu na ogromną zmienność i różnorodność przyrody nas otaczającej, sprecyzowanie dokładnych cech dla kandydatów na obiekty prawnie chronione nastręcza pewnych trudności. Czasem drzewa o mniejszych rozmiarach mogą stanowić dla konkretnego regionu najcenniejsze okazy. Niektóre z nich mogą mieć także wartość historyczną, ze względu na wyjątkowe wydarzenia z nimi związane, czy kulturową – powiązane z legendami czy wierzeniami ludowymi.
Obecnie gminny rejestr pomników przyrody obejmuje 75 pozycji, w tym: 
64 pomniki przyrody ożywionej – 52 drzewa, 9 grup drzew, 2 pnącza oraz 1 tzw. pomnik powierzchniowy,
11 pomników przyrody nieożywionej – tzw. głazów narzutowych.
Jakie informacje będą potrzebne do zgłoszenia?
• wymiary: średnica lub obwód, mierzone na wysokości 130 cm od ziemi, wysokość (ewentualnie), w przypadku krzewów – pole powierzchni
• lokalizacja: adres bądź namiary GPS, nr działki
• cechy charakterystyczne (jeśli występują)
• zdjęcie proponowanego obiektu
• jeśli proponowany obiekt jest związany z wydarzeniem historycznym lub ma wartość kulturową, należy dodać jego krótki • opis
• dane osoby zgłaszającej
Akcja trwa od 26 czerwca do 31 października.
Propozycje należy przesyłać na adres: mojedrzewo@gdynia.pl.
Adres internetowy akcji: www.gdynia.pl/mojedrzewo.
www.gdynia.pl