Co z Budżetem Obywatelskim 2018?

Dyskusja była długa i gorąca, a prezydent Gdańska podjął decyzję - będzie dogłosowanie na projekty BO! fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Autorzy projektów zgłoszonych do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego przez blisko trzy godziny dyskutowali nad tym, jak rozwiązać kwestię wyników tegorocznego głosowania na BO. – Wsłuchując się w Państwa głosy sądzę, że propozycja dogłosowania wydaje się w tej sytuacji najbardziej efektywną – podsumował prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
Przypomnijmy: w drugiej połowie października pojawiły się wątpliwości dotyczące wyników głosowania na projekty przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Grupa miejskich aktywistów, twórców dwóch głośnych projektów złożonych do gdańskiego BO, sugerowała nawet, że w czasie głosowania na budżet „mogło dojść do manipulacji głosami mieszkańców Gdańska”.
W odpowiedzi na te zarzuty Miasto zorganizowało konferencję prasową, na której przedstawiono zasady, na jakich odbyło się głosowanie i odpowiadano na zadane publicznie pytania. Przede wszystkim podkreślono, że żaden z pracowników Urzędu Miejskiego nie miał dostępu do panelu, w którym mógłby zmieniać wyniki głosowania.
Miasto zwróciło się też o wyjaśnienia w tej sprawie do zewnętrznej firmy Implyweb z Olsztyna, która była odpowiedzialna za obsługę elektronicznego systemu naboru wniosków i głosowania w ramach BO.
Firma Implyweb przyznała się do pomyłki i potwierdziła, że był to błąd w systemie informatycznym
Ewa Pawłowska z firmy Implyweb:
– To był jasny i oczywisty nasz błąd. Zarejestrowane zostały wszystkie karty do głosowania, ale występują karty z niepełną liczbą głosów. Zaistniała sytuacja wynikała z błędu konfiguracji oprogramowania.
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zaprosił autorów 297 projektów, które zostały wpisane na listę do głosowania w Budżecie Obywatelskim 2018 na spotkanie w dniu 6 listopada. Podczas spotkania przedstawiono możliwe rozwiązania zaistniałej sytuacji.
Spotkanie z tegorocznymi wnioskodawcami odbyło się w poniedziałkowy wieczór, 6 listopada, w gmachu Europejskiego Centrum Solidarności. Na miejscu pojawiło się około 100 osób. Wziął w nim udział także prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, jego zastępczyni Aleksandra Dulkiewicz, a także urzędnicy Referatu Komunikacji Społecznej, którzy przygotowują kolejne edycje BO oraz pracownicy firmy Implyweb, która w tym roku opracowała system do głosowania na projekty gdańskiego Budżetu Obywatelskiego.
Zanim rozpoczęła się dyskusja, pracownicy firmy Implyweb tłumaczyli obecnym, gdzie i dlaczego pojawił się błąd – mechanizm, który miał zabezpieczać przed ewentualnym dublowaniem głosów, część z nich kasował. Działo się tak w sytuacji, kiedy osoba głosująca przyznawała tę samą liczbę punktów dla dwóch lub więcej projektów. W takiej sytuacji system przypisywał punkty tylko dla jednego z wybranych projektów. Był to błąd programistyczny.
Kamil Orzechowski z Implyweb przyznał, że błąd ten występował od początku głosowania i mógł znaleźć się na 26 proc. wszystkich kart do głosowania.
– W przypadku dublowania się punktów system zostawiał głosy przyznane na projekty, które miały mniejszy ID (a więc te, które były zarejestrowane przez wnioskodawców wcześniej, np. w pierwszych dniach marca br. – red.) i jemu przyznawał punkty – tłumaczył Orzechowski. – Błąd w trakcie głosowania mógł wystąpić w 11414 kartach do głosowania (pod warunkiem, że wszystkie te osoby oddały pełną, dopuszczalną liczbę głosów, których było sześć – red.). Suma możliwych brakujących punktów przyznanych na przykład na projekty ogólnomiejskie, według naszych wyliczeń, wynosi 6551 punktów.
Dlatego też Prezydent Adamowicz podjął decyzję dogłosowania, które to w jego ocenie jest rozwiązaniem najbardziej efektywnym. Dogrywka będzie dotyczyła wszystkich projektów, które zostały poddane tegorocznemu głosowaniu.
Urzędnicy dotrą do wspomnianych ponad 11 tys. osób m.in. dzięki nr PESEL, który trzeba było podać, by móc wziąć udział w głosowaniu na projekty gdańskiego BO.
Być może w tej liczbie są również mieszkańcy Żabianki, dlatego zachęcamy do ponownego oddania głosów w ramach Budżetu Obywatelskiego

mat.prasowe

Dyskusja była długa i gorąca, a prezydent Gdańska podjął decyzję – będzie dogłosowanie na projekty BO! fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl