Kursów nie przybędzie

Więcej pociągów SKM oraz utrzymanie częstotliwości kursowania PKM deklaruje Samorząd województwa pomorskiego.
Niepokój mieszkańców naszej dzielnicy budzi fakt, że przystanek Gdynia Karwiny będzie słabo wykorzystywany, a to za sprawą obowiązującego starego rozkładu PKM. Władze województwa deklarują, że na zmiany przyjdzie czas, ale jeszcze nie w tym roku.
Rozkład właściwie nie różni się niczym od dotychczas obowiązującego, co już zdążyło wzbudzić niepokój mieszkańców. Problemem zainteresowali się społecznicy z naszej dzielnicy oraz ze stowarzyszenia Miasto Wspólne, reagując petycją do marszałka województwa pomorskiego.
W propozycjach przesłanych do marszałka akcentuje się by w nowym rozkładzie zmienić częstotliwość kursów PKM co 30 minut i co 15 min w szczycie oraz spowodować, by na odcinku Gdynia – Gdańsk Osowa jeździły trzy pociągi na godzinę. Wśród propozycji jest też wydłużenie godzin kursowania (ostatnia PKM po godz. 22) oraz dostosowanie przyjazdów i odjazdów do przyjazdów pociągów dalekobieżnych w Gdyni.
Społecznicy liczą, że w swoich postulatach nie pozostaną odosobnieni, apelując, by zareagowały również władze Gdyni, w tym opozycyjni radni z Platformy Obywatelskiej, mającej większość w sejmiku wojewódzkim. Jednak jak na razie ze strony miasta padają zapewnienia, że starania o zwiększenie częstotliwości kursowania PKM przez Gdynię będą podejmowane.
Władze województwa odpowiadają, że uruchomienie gdyńskich przystanków będą traktować jak punkt wyjścia do prac i rozmów nad kolejnym rozkładem w przyszłym roku. Być może już w przyszłym roku pojawi się nowy rozkład PKM uwzględniający postulaty społeczników ze stowarzyszenia Miasto Wspólne. Jednocześnie przyznają, że kursów więcej nie ma, bo Gdańsk i Gdynia nie chcą wykładać dodatkowych środków na funkcjonowanie PKM. Co więcej, zapowiadają, że jeśli podejście władz w Trójmieście nie zmieni się, to przy najbliższych korektach rozkładów jazdy pociągów może być jeszcze mniej niż teraz.
W przyszłym roku samorząd województwa chce wydać na przewozy na liniach SKM i PKM 50 mln zł.
(a)