Kościelne organy zyskają drugą młodość

W kościele pw. Św. Wawrzyńca zdemontowane zostały zabytkowe organy. Instrument trafił do generalnego remontu. Parafianie ponownie usłyszą organy w połowie przyszłego roku.
Stworzony 1895 roku w pracowni Juliusza Witta instrument to prawdziwy skarb parafii Św. Wawrzyńca – to najstarsze organy w Gdyni. Aż 90 procent oryginalnej struktury organów zostało zachowane. Taki wiek instrumentu niesie jednak zagrożenia.
– Rok temu odkryliśmy szkodnika w części organów. Zniszczenia poczynione przez kołatka i spuszczela sprawiły że remont był nieunikniony – mówi ks. Jarosław Piotrowski, proboszcz parafii pw. Św. Wawrzyńca
Pod koniec sierpnia organy zostały zdemontowane i wywiezione do Wronek, gdzie będą poddane naprawie i konserwacji. – Wymieniona zostanie wiatrownica organów, wypolerowane zostaną klawisze z kości słoniowej, uzupełnione zostaną również cynowe i drewniane piszczałki – wyjaśnia Jarosław Piotrowski.
Całkowity koszt remontu zabytkowego instrumentu wynosi 125 tys. złotych. W tym roku Urząd Miasta Gdyni wsparł prace kwotą 37 500 złotych.
– Na co dzień pracujemy nad rozwojem miasta i szukamy innowacji, ale pamiętamy też o jego historii i korzeniach – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji – Dbanie o takie unikalne, lokalne skarby jak organy kościoła św. Wawrzyńca jest naszym obowiązkiem.
Sama parafia do tej pory przekazała na ten cel 52 500 złotych. W przyszłym roku proboszcz będzie próbował pozyskać resztę środków od darczyńców i Miasta Gdyni – zwłaszcza że konieczny wydaje się również odnowienie samego chóru kościoła. Czasu nie ma zbyt wiele – w czerwcu 2019 roku organy mają wrócić na swoje miejsce.