10-lecie Akademii Trzeciego Wieku

Już 10 lat minęło od kiedy pierwsi słuchacze Akademii Trzeciego Wieku przekroczyli progi Klubu.
Była to grupa zaledwie 20 osób. Dziś do Akademii uczęszcza ok. 150 słuchaczy.
Seniorzy od poniedziałku do piątku mogą korzystać z szeregu różnych zajęć dostosowanych do poszczególnych grup zaawansowania: gimnastyka usprawniająca, j. angielski, warsztaty komputerowe, joga kręgosłupa, warsztaty żywieniowe, gimnastyka umysłu, zajęcia artystyczne, rysunek, malarstwo. Każdy może znaleźć cos dla siebie. Nikt na nudę nie narzeka.
Oprócz stałych zajęć organizowane są spotkania cykliczne : z lekarzami, znanymi osobami, kosmetyczką, pisarzami, artystami z różnych dziedzin.
Osiągając wiek emerytalny ma się przed sobą statystyczne rzecz ujmując jeszcze wiele lat życia wolnego od pracy zawodowej. Żeby cieszyć się długim życiem w zdrowiu należy ten czas wykorzystać wg własnych preferencji. W Polsce coraz więcej seniorów konstruktywnie i twórczo wykorzystuje swój czas wolny. W pojęciu społecznym obraz seniora zaczyna zmieniać swój wizerunek. Osoby na emeryturze chcą być wartościowymi członkami środowisk, w których mieszkają , pozwala im to łagodzić wiele zmian związanych z procesem starzenia się organizmu, aktywność społeczna jest więc postrzegana jako sposób na przeciwdziałanie temu procesowi.
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Żabianka” wychodzi tym oczekiwaniom naprzeciw. Chcemy aby nasi mieszkańcy nie musieli przemieszczać się do innych dzielnic aby korzystać z działalności Uniwersytetów III wieku. Dlatego 10 lat temu powstał projekt akademii , który cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
W uroczystości 10_lecia istnienia Akademii III wieku wzięły udział zarówno osoby które są z nami od samego początku jak i nowi uczestnicy . Zabawa nie miała końca. Tańce , śpiew , radość, rozmowy, wspomnienia towarzyszyły nam przez cały wieczór.
(ap)