Kilku chętnych na jedno mieszkanie

Już niemal 700 wniosków w programie „Mieszkanie Plus” w Gdyni wpłynęło od godziny 8:00, gdy oficjalnie rozpoczął się nabór. Przypomnijmy, że na Kaczych Bukach będą dostępne łącznie 172 mieszkania o różnych metrażach. Duże zainteresowanie i spora liczba wniosków po pierwszym dniu niemal pokrywają się z ilością wypełnionych wcześniej ankiet.
Gdynianie są zainteresowani najmem mieszkań z rządowego programu „Mieszkanie Plus” – najlepiej świadczy o tym liczba wniosków, które spłynęły już pierwszego dnia naboru. Od piątkowego poranka, gdy możliwość składania wniosków ruszyła za pośrednictwem strony internetowej dedykowanej inwestycji w Gdyni do godziny 15:30 chęć skorzystania z nowego mieszkania na wynajem zgłosiło już 686 osób.
We wniosku zainteresowani podają swoje dane osobowe, rodzaj umowy jaką najemca jest zainteresowany oraz metraż pożądanego mieszkania. Potencjalni najemcy będą mają także 14 dni na dostarczenie wypełnionych dokumentów do Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta. Dodatkowo chętni mogą liczyć na pomoc w wypełnieniu wniosku w trzech Punktach Informacyjnych programu „Mieszkanie Plus”. Nabór dokumentów potrwa do 30 listopada.
Niemal 700 odebranych wniosków na 172 mieszkania, pomimo kryterium pierwszeństwa, nie przekreśla jeszcze szans zainteresowanych rządowymi mieszkaniami na wynajem. Czynnikiem decydującym o przyznaniu mieszkania jest też spełnienie kryteriów finansowych, czyli posiadanie zdolności terminowego opłacania czynszu najmu. Przyszli najemcy będą także weryfikowani w oparciu o kryteria społeczne, które określono uchwała Rady Miasta Gdyni. Uznano, że preferencje najmu otrzymają: najemcy z dziećmi, osoby, które ukończyły 65 lat, najemcy, których dotyczy problem niepełnosprawności, osoby płacące podatki w Gdyni oraz ci, którzy w niej na stałe zamieszkują.
Czynnikiem decydującym o przyznaniu mieszkania jest spełnienie kryteriów finansowych, czyli posiadanie zdolności terminowego opłacania czynszu najmu. Przyszli najemcy będą także weryfikowani w oparciu o kryteria społeczne, które określono uchwała Rady Miasta Gdyni. Uznano, że preferencje najmu otrzymają: najemcy z dziećmi, osoby, które ukończyły 65 lat, najemcy, których dotyczy problem niepełnosprawności, osoby płacące podatki w Gdyni oraz ci, którzy w niej na stałe zamieszkują.
Ustalając kryteria, poza tymi, które zostały bezwzględnie narzucone przez ustawę, chcieliśmy aby preferencje mieli ci gdynianie, którzy najbardziej potrzebują wsparcia, bo obecnie pozostają w pewnym sensie niewidoczni dla systemów, czyli zbyt zamożni na lokal z zasobu komunalnego (przekraczają kryterium majątkowe) i zbyt niezamożni na kredyt i kupno mieszkania na wolnym rynku. Dodatkowo wprowadziliśmy ułatwienia dla rodzin, osób starszych i borykających się z poważną niepełnosprawnością – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
Szczegółowe kryteria pierwszeństwa:
dziecko w gospodarstwie domowym – 2 punkty za każde dziecko,
najemca ukończył 65 lat – 2 punkty,
członek gospodarstwa domowego legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności – 3 punkty,
członek gospodarstwa domowego legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności – 3 punkty,
zamieszkiwanie na terenie Gminy Miasta Gdynia bezpośrednio przed złożeniem wniosku – 10 punktów,
rozliczanie się z podatku dochodowego w Gdyni – 10 punktów.
Zdolność czynszową oraz czynsz można obliczyć za pomocą kalkulatorów znajdujących się na stronie www.mieszkanieplusgdynia.pl Na tej stronie znajduje się także komplet informacji dotyczących całej inwestycji, wszystkich kryteriów naboru.
Mieszkanie Plus w Gdyni ma możliwie jak najszerzej odpowiadać na potrzeby mieszkańców miasta, którzy poszukują własnego dachu nad głową – przekonuje Tomasz Górnicki, członek zarządu BGK Nieruchomości S.A. – Dlatego oferujemy różne rodzaje umów – długoterminowego najmu i najmu z dojściem do własności. W zależności od sytuacji finansowej najemcy, będzie mógł stać się właścicielem wynajmowanego mieszkania już po 15 lub dopiero po 30 latach od momentu podpisania umowy. Proponujemy także różne standardy wykończenia mieszkań – od deweloperskiego po wykończenie „pod klucz”. Nasza oferta jest szeroka, bo zdajemy sobie sprawę z tego, że inne są potrzeby seniorów, a inne młodych rodzin z dziećmi. – dodaje.
Osiedle położone w spokojnej okolicy poza centrum, przy ul. Puszczyka w dzielnicy Kacze Buki w Gdyni, jest częścią ogólnopolskiego programu Mieszkanie Plus. Inwestycja to 172 komfortowe i funkcjonalne mieszkania, usytuowane w sześciu czterokondygnacyjnych budynkach o nowoczesnej architekturze. Na terenie osiedla przewidziano 224 miejsca postojowe dla samochodów.
mat.prasowe

fot. mat.prasowe