Mistrzowskie śniadanie małych ludzi

Pisarze, artyści i rodzice wzięli udział w Mistrzowskim Śniadaniu przygotowanym przez uczniów klasy I B ze Szkoły Podstawowej nr 45 w Gdyni. Uroczystość była o tyle niezwykła, że małych twórców śniadania wspierali przedstawiciele kilkunastu krajów z całego świata.
Uczniowie IB wspólne śniadania jedzą od początku roku szkolnego.
– Co do tego, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, szczególnie dla najmłodszych, nigdy nie miałam wątpliwości – opowiada Beata Meronk Pisarek, wychowawczyni I B. – Dlatego gdy usłyszeliśmy o akcji “Śniadanie daje moc”, w ramach której dzieci biorą udział w warsztatach kulinarnych, zdobywają wiedzę na temat zdrowego odżywiania, a w końcu przygotowują wspólne śniadanie, postanowiliśmy wziąć w niej udział.
Wychowawczyni I B podeszła do śniadania profesjonalnie – do współpracy zaprosiła Agnieszkę Reptowską, dietetyczkę, właścicielkę Mobilnej Poradni Dietetycznej Mobi-Cal, specjalizującą się w żywieniu dzieci, prywatnie mamę dwóch małych chłopców.
Pod jej okiem 23 uczniów I B nie tylko zdobywało wiedzę na temat zdrowego żywienia, ale również brało udział w warsztatach. Podczas zajęć dzieci uczyły się jak ze zwykłej marchewki, pomidorów czy sera wyczarować bajkowe stwory, grzybki czy szaszłyki.
– Śniadanie daje moc – mówi Agnieszka Reptowska. – W przypadku dzieci jest to szczególnie ważne. Podczas warsztatów chodziło nam o to, aby dzieciaki nauczyły się próbować nowych rzeczy, polubiły zdrowe jedzenie i zobaczyły jak bardzo smakuje samodzielnie przygotowane śniadanie.
Pod okiem profesjonalistki, w pocie czoła powstawały, kanapki, sałatki, desery i przysmaki. Dzieci często po raz pierwszy w życiu próbowały oliwek, melona czy serów.
Pierwszoklasiści tak bardzo zaangażowali się w projekt, że ich wychowawczyni postanowiła zrobić wszystko, aby długo oczekiwany dzień wspólnego śniadanie zapamiętały na całe życie.
– Postanowiłam opowiedzieć o naszym śniadaniu całemu światu,, chciałam, aby moim dzieciom kibicowało jak najwięcej osób, aby zobaczyły jak bardzo wszyscy doceniają ich wysiłki – opowiada wychowawczyni.
Prośba spotkała się z dużym odzewem, krótkie filmiki z życzeniami smacznego i słowami wsparcia dla uczniów I B zaczęły spływać m.in. z Zimbabwe, Chorwacji, Włoch, Peru, Stanów Zjednoczonych, Rumunii i innych krajów świata.
Pozdrowienia z Nowego Jorku przysłała Malika, znana szefowa kuchni i właścicielka jednej z gdyńskich restauracji. Miłe słowa przekazała dzieciom Ewa Wachowicz, znana ekspertka kulinarna.
Pierwszoklasiści po raz pierwszy zobaczyli filmiki z życzeniami podczas śniadania 8 listopada, na które zaprosili nauczycieli, rodziców i gości.
Do kolorowego stołu z siedmiolatkami siedli między innymi Janusz Wiśniewski, autor książek dla dzieci i Mikołaj Trzaska, kompozytor oraz Agnieszka Kaczkowska, aktorka.
– To było niesamowite, wszyscy nam kibicowali i wszystkim smakowało nasze śniadanie – mówi Wiktoria Bąk z klasy I B.
Gdyńscy pierwszoklasiści zapewniają, że międzynarodowe śniadanie to dopiero początek. Mają jeszcze wiele pomysłów na czas przygody z nauką.
– Z naszą panią możemy wszystko – zapewniają chórem.
Mimo, że 23 małych uczniów szkolną przygodę rozpoczęła zaledwie dwa miesiące temu, w szkole na pewno się nie nudzą:
– Byliśmy w Galerii Sztuki w Sopocie, gdzie sami przygotowywaliśmy obrazy, w Muzeum Miasta Gdyni bawiliśmy się w architektów, a Eksperymencie braliśmy udział w warsztatach chemicznych – opowiadają uczniowie.
Szkoła podstawowa nr 45 jest częścią Zespołu Wczesnej Edukacji nr 1, jej uczniami są najmłodsze dzieci (klasy 1-3) słynie z nowoczesnych form edukacji i przyjaznej atmosfery.

(am)