Ferie na Pomorzu rozpoczną się dopiero 11 lutego, ale gdańszczanie jak teraz powinni zapoznać się z ofertą na spędzenie zimy w mieście – 14 stycznia ruszają zapisy na zajęcia. Przygotowano tysiące godzin zajęć, w samych szkołach będzie ich ponad 19 tys. Pomysły na ciekawe ferie przeznaczone są zarówno dla najmłodszych uczniów, jak i dla starszych – żeby nie siedziały w domach.
Prawdopodobnie w każdym rodzicielskim kalendarzu zaznaczono już ten przedział dat: od 11 do 24 lutego uczniowie z Gdańska i Pomorza będą mieć ferie zimowe. Dla tych, którzy odpoczywać będą w mieście gdańskie szkoły i instytucje przygotowały imponującą ofertę zajęć, a ponieważ na większą część trzeba się wcześniej zapisać, warto już teraz rozważyć, co wybrać, bo już od 14 stycznia przyjmowane będą zgłoszenia.
O opiekę nad najmłodszymi uczniami, prowadzoną przez 8 – 10 godzin dziennie, zadbają przede wszystkim 54 gdańskie szkoły (o dwie więcej niż rok temu), rozmieszczone w taki sposób, by w każdej dzielnicy była oferta dla wypoczywających dzieciaków. Zapisy przyjmowane są bezpośrednio w placówkach biorących udział w “zimie w mieście” (pełna lista szkół i oferta w prezentacjach poniżej). Zajęcia szkolne są bezpłatne, opłaty mogą być naliczane za posiłki i bilety wstępu w razie wycieczek. W sumie aż 4650 dzieci znajdzie opiekę w szkołach podczas ferii.
– Na same tylko ferie zimowe przeznaczamy w tym roku 915 tys. zł ze środków Miasta Gdańska, o 150 tys. więcej niż rok temu – podkreśla Piotr Kowalczuk, z-ca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. – W 2016 r. na wszystkie zajęcia zimą i latem miasto przeznaczyło w sumie 200 tys. zł. W tym roku na wypoczynek w wakacje i w ferie mamy w sumie ponad dwa miliony złotych. Budżet wzrósł więc dziesięciokrotnie po to, żeby zaspokoić potrzeby opiekuńcze najmłodszych mieszkańców, ale także, by odciążyć rodziców, którzy muszą w tym czasie pracować.
Jakiego rodzaju zajęcia odbywać się będą w szkołach? Można je podzielić na kilka bloków tematycznych: sportowy (zajęcia rekreacyjne, profilaktyka), gry i zabawy (planszówki, gry konstrukcyjne), informatyczne, artystyczne, kulinarne, ekologiczne, czytelnicze, filmowe, z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego i pierwszej pomocy, językowo – historyczne.
Pałac Młodzieży, który przygotował półkolonie o tematyce podróżniczej “W pięć dni dookoła świata”, zaprasza do zapisów w dniach 14 – 16 stycznia w sekretariacie, w godz. 8-19. Ważne! Kolejność zgłoszeń nie ma znaczenia, ponieważ uczestników zajęć wybierze komisja.
Z ofertą szkół zintegrowana jest przygotowana specjalnie na ferie oferta zajęć w gdańskich instytucjach kultury i sportu. Najmłodsze dzieci, razem z opiekunami ze szkół, będą mogły korzystać w nich z zajęć dla grup zorganizowanych (np. Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Gdańska). Czekają na nich (oraz na dzieci starsze) również kilkugodzinne codzienne zajęcia we wszystkich ośmiu oddziałach Gdańskiego Archipelagu Kultury.
Starsi uczniowie sami dojadą, czy to na warsztaty w jednej z 17 filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku (nie wymagają zapisów, można dołączyć w każdej chwili!), w Hevelianum i Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, czy też na zajęcia sportowe Gdańskiego Ośrodka Sportu (np. tradycyjny “basen za zeta” czy ferie na żaglowcu “Generał Zaruski”).
Rodzice z dziećmi, którzy wspólnie spędzą ferie w mieście, także nie będą narzekać na nudę. Na ciekawe warsztaty zaprosi ich Hevelianum i Muzeum Gdańska (oferta przeznaczona dla rodzin z dziećmi w każdym wieku, także dla niepełnosprawnych ruchowo i intelektualnie – wystarczy wcześniej uprzedzić pracowników Muzeum). Także i na te zajęcia trzeba się wcześniej zapisać.
Ofertę wszystkich wymienionych instytucji znaleźć można na www.gdansk.pl
mat.prasowe

www.gdansk.pl