Wybory do Rad Dzielnic 2019

W dniu 24 marca gdańszczanie ponownie pójdą do urn wyborczych – wybierać będą dzielnicowych radnych w 34 dzielnicach. Tym razem funkcjonować będzie 113 obwodowych komisji wyborczych. Sprawdźcie, gdzie będzie można oddać głos!
Mniej lokali wyborczych
Wyznaczonych zostało 113 obwodów, i tyle będzie komisji wyborczych. To o ponad 80 mniej niż w trakcie wyborów na Prezydenta Miasta Gdańska, które odbyły się w niedzielę, 3 marca. Wówczas przygotowanych było 196 lokali. Dlatego zachęcamy, by wcześniej sprawdzić, gdzie będzie mozna oddać swój głos.
Listę lokali wyborczych można już znaleźć na stronie Biuletynu Informacji Publicznej. Wkrótce pojawią się na tablicach ogłoszeniowych, w instytucjach publicznych, a także pojazdach komunikacji miejskiej.
– Dotąd wstrzymywaliśmy się z rozwieszaniem obwieszczeń dotyczących komisji obwodowych, które pracować będą 24 marca dlatego, że te obwody różnią się od tych, które obowiązywały w trakcie wyborów prezydenckich. Gdybyśmy już wywiesili te obwieszczenia, moglibyśmy wprowadzić mieszkańców w błąd. W najbliższych dniach pojawią się w przestrzeni publicznej – wyjaśnia Piotr Spyra, dyrektor Biura Rady Miasta Gdańska.
Praca w komisjach wyborczych
Przed przeprowadzeniem wyborów 3 marca kilkukrotnie informowaliśmy o braku chętnych do pracy w komisjach wyborczych. Jednym z powodów były dość niskie wynagrodzenia za pracę członków tych komisji (od 150 do 190 zł). Tym razem sytuacja wydaje się być bardziej stabilna.
– Mamy już pełne obsady w obwodowych komisjach wyborczych, ale przyjmujemy jeszcze zgłoszenia na listę rezerowową – zaznacza dyrektor Spyra. – Każdy z zarejestrowanych kandydatów na radnego mógł zgłosić członka do komisji wyborczej. I tak robiono, stąd pełna obsada.
Podobnie jak w przypadku wyborów na Prezydenta Gdańska, członkiem komisji może być mieszkaniec województwa pomorskiego, niekoniecznie Gdańska. Zameldowany na stałe, pełnoletni, niekarany i niespokrewniony z kandydatami na radnych danych dzielnic.
Tym razem na chętnych do pracy czekają wyższe wynagrodzenia. Zwykły członek komisji otrzyma 300 złotych, przewodniczący komisji – 380 złotych, a jego zastępca – 330 złotych.
Jakie zasady głosowania?
W poszczególnych dzielnicach do obsadzenia jest 15 lub 21 mandatów radnych – w zależności od liczby wyborców. 24 marca każdy z wyborców będzie mógł oddać swój głos tylko na jednego kandydata w danej dzielnicy.
Do 22 lutego br. do Miejskiej Komisji Wyborczej trafiło ogółem 979 zgłoszeń osób chętnych do pracy w Radach Dzielnic na terenie naszego miasta. W niektórych dzielnicach zgłosiła się jedynie, wymagana lokalnym prawem, minimalna liczba kandydatów, a więc o jedną osobę więcej niż jest mandatów w danej dzielnicy. Są jednak takie dzielnice, gdzie kandydatów jest nawet dwa razy więcej niż mandatów – miejsc w Radzie Dzielnicy.
mat. prasowe

PIECKI-MIGOWO (54 kandydatów/21 mandatów)

1 PIOTR WOJCIECH BIŃKO
2 DAWID KRYSTIAN BOLEWSKI
3 MARCIN JAN BROWARCZYK
4 MAŁGORZATA MARIA CZAPRAŃSKA
5 KATARZYNA ZUZANNA DOMINIAK
6 DARIUSZ GAZDA
7 GRZEGORZ TOMASZ GIŻEWSKI
8 HALINA ANNA GOSTOMSKA
9 EWA GRACJANA HABERNY-NOWICKA
10 BOGUSŁAW ANTONI HEGER
11 MATEUSZ MICHAŁ ILCZUK
12 MARIA BRONISŁAWA JAGODA-MADALIŃSKA
13 ANNA NATALIA JASIŃSKA
14 WIKTOR JÓZEF JESIONEK
15 KRZYSZTOF JUR
16 KAZIMIERZ KAMIŃSKI
17 RYSZARD ZENON KŁOS
18 MAGDALENA KŁOSIŃSKA
19 BEATA KOCHANOWSKA
20 ALEKSANDRA KOWALEWSKA-WÓJCIK
21 MAREK KAZIMIERZ KOWALIK
22 JANUSZ KOZŁOWSKI
23 ANETA AGNIESZKA KRAMEK
24 MICHAŁ JERZY KRZYŻOWSKI
25 WOJCIECH JÓZEF KUROWSKI
26 TOMASZ JAN LINAK
27 MONIKA ANNA MATWIEJSZYN
28 KAZIMIERZ MECHOWSKI
29 AGNIESZKA ANNA MICHALAK
30 EWA ELŻBIETA NIEDŹWIECKA-KRAUSE
31 REGINA NISKA
32 BARTŁOMIEJ JAKUB NIZIOŁEK
33 JULIA BARBARA NOWAK
34 RADOSŁAW ANDRZEJ NOWAK
35 EWA KRYSTYNA OSTAPSKA
36 RADOSŁAW PASICH
37 AGNIESZKA PONIKOWSKA
38 WIESŁAW ROSICKI
39 MARZENA JADWIGA ROSZKOWSKA
40 TOMASZ GRZEGORZ SOSNOWSKI
41 OLGA STROJNY
42 KATARZYNA JOANNA SULEWSKA
43 ZBIGNIEW SYMONOWICZ
44 JADWIGA SZAJDER
45 SARA MARTA SZCZĘSNA
46 DANIELA TERESA SZYNSZECKA
47 MARCIN SEBASTIAN SZYWAŁA
48 ŁUKASZ MARCIN ŚWIACKI
49 ALICJA TERESA TOMCZAK
50 DARIUSZ RYSZARD WILCZYŃSKI
51 JAKUB KRZYSZTOF WIŚNIEWSKI
52 FLORIAN STEFAN WOJCIECHOWSKI
53 HALINA WOJNICZ
54 MATEUSZ RADOSŁAW ZAKRZEWSKI