JadłoDzielnica

W Pieckach-Migowie ruszyła JadłoDzielnica. Ma wspomóc osoby żyjące w ubóstwie i bezdomne oraz walczyć z problemem marnowania żywności.
Dwuskrzydłowa oznakowana szafa z napisem JadłoDzielnica stanęła przy wejściu do parafii Miłosierdzia Bożego przy ul. Myśliwskiej 25. W szafie znajduje się lodówka do przechowywania żywności oraz półki, gdzie można postawić pozostałą żywność.
Każdy potrzebujący może przez całą dobę przyjść i poczęstować się jedzeniem, a każdy darczyńca – tutaj przez całą dobę może żywność pozostawić pozostawić.
Zasady są proste i opisane na obudowie JadłoDzielnicy:
“Możesz bezpłatnie poczęstować się jedzeniem. Możesz przynieść żywność, której nie jesteś w stanie zagospodarować. Przynoś produkty, które sam mógłbyś zjeść; produkty, które przekroczyły datę minimalnej trwałości (najlepiej spożyć przed…), ale nie przekroczyły daty przydatności do spożycia (należy spożyć do…). Produkty muszą być zapakowane lub w pojemnikach. Wyroby własne muszą być szczelnie zapakowane z opisem potrawy (zupy, ciasta…) i datą przygotowania.
JadłoDzielnica to pomysł Przemysława Malaka (radny Miasta Gdańska) oraz Grzegorza Giżewskiego (zastępcy przewodniczącego Zarządu Dzielnicy). W inicjatywę włączył się także ks. Krzysztof Nowak – proboszcz parafii pw. Miłosierdzia, która zapewnia prąd do lodówki i odpowiada za czystość “jadłodzielniowej szafy” oraz kontrolę jakości żywności. Sponsorem projektu jest Daniel Sołowiej – właściciel restauracji Fresco Lunch & Restaurant Morena, który zobowiązał się regularnie dostarczać do niej jedzenie.
– Nazwaliśmy ten punkt JadłoDzielnica, bo chcieliśmy podkreślić, jak ważna jest w naszym życiu społeczność lokalna, dzielnicowa i współpraca lokalnych firm i instytucji – zaznacza Mateusz Zakrzewski, przewodniczący Rady Dzielnicy Piecki-Migowo. – Zachęcamy inne rady dzielnic do tworzenia takich miejsc. Ten przykład pokazuje, że niewielkim nakładem sił można zrobić coś dobrego, a rady dzielnic najlepiej wiedzą, gdzie takie miejsca są potrzebne, najłatwiej mogą też dotrzeć do lokalnych firm, sponsorów.
(a)