Na miarę XXI wieku

Od 8 grudnia mieszkańcy dzielnicy Piecki-Migowo mogą ponownie korzystać z biblioteki w swojej okolicy. Po ponad czterech miesiącach przerwy spowodowanej remontem, przy ul. Wyrobka 5a, otwiera się filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. W poniedziałek bibliotekę odwiedziła Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. edukacji i usług społecznych.
Biblioteka Morenowa przeszła gruntowny remont, planowany już od kilku lat. Wnętrze otrzymało nową aranżację, zmieniły się funkcje pomieszczeń, całkowitej przebudowie została poddana część biurowa i socjalna biblioteki. Wymieniono wyeksploatowaną sieć centralnego ogrzewania. Wszystko zaprojektowano z dbałością o szczegóły tak aby zarówno pracownicy – bibliotekarze, jak i czytelnicy czuli się w bibliotece komfortowo.
W poniedziałkowe przedpopołudnie odbyło się skromne (i z powodu padnemii bez udziału czytelników) otwarcie odnowionej filii. Wyremontowaną bibliotekę odwiedziły Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. edukacji i usług społecznych, Barbara Frydrych, dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury i Beata Jaworowska, zastępczyni dyrektora Departamentu ds. Kultury Urzędu Marszałkowskiego Woj. Pomorskiego. Podczas wizyty przekazano na ręce Jarosława Zalesińskiego, dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku grafikę z serii „Znani Gdańszczanie” przedstawiającą Jana Heweliusza, autorstwa absolwentki gdańskiej ASP Ani Lubińskiej. Do zbiorów biblioteki przekazano także najnowszy album specjalnie wyselekcjonowanych przez KFP zdjęć gdańskiego fotografa pt. „Fot. Maciej Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia”.
– Konsekwentnie myślimy o wprowadzaniu istotnych społecznych usług w dzielnicach, aby mieszkańcy, tak jak jest na Morenie, mogli przejść jedynie kilka kroków do miejsc, które są dla nich ważne. Biblioteka zawsze jest i powinna być sercem osiedla, które tętni życiem, ale też miejscem refleksji. Doskonale pamiętam moment, kiedy zaczęliśmy myśleć w Gdańsku, o tym że biblioteki są ośrodkiem integracji społeczności lokalnej. Kiedy mieszkałam w Wielkiej Brytanii, to biblioteka była miejscem integracji dla takich osób jak ja, które przyjechały i chciały zintegrować się z lokalną społecznością. Myślę, że to dotyczy nie tylko osób przyjeżdżających z innych krajów. To obejmuje również ludzi przeprowadzających się do naszego miasta z różnych miejsc, którzy chcą spotkać pierwszą życzliwą osobę, która im wszystko wytłumaczy. Więc uważam, że nasze biblioteki dla nowych mieszkańców, osób starszych, czy dla tych, którym chcemy zaszczepić miłość do literatury, dla dzieci i ich rodziców właśnie są takimi miejscami. Cieszę się, że jesteście oddani temu tematowi – mówiła podczas oficjalnego otwarcia wyremontowanej filii Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. edukacji i usług społecznych.
Efekty prac remontowych Biblioteki Morenowej czytelnicy poznali we wtorek 8 grudnia. O godzinie 11.00. po ponad czterech miesiącach przerwy, mieszkańcy dzielnicy Piecki-Migowo (i nie tylko) poprzekroczyli próg ulubionej biblioteki.
– Zgodnie z nową strategią rozwoju bibliotek na najbliższe dziesięć lat będziemy otwierać placówki w tych częściach miasta, w których ich brakuje, na przykład w dzielnicy Gdańsk-Południe lub remontować filie, cieszące się dużą popularnością, a których standard jest niski – mówi Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. – Biblioteka Morenowa jest chętnie odwiedzana przez czytelników. Dlatego zależało nam, na zmianie wystroju, tak aby jeszcze bardziej cieszyła korzystających z placówki.
Ponad 100 Czytelników dziennie
Dużą popularność Biblioteki Morenowej potwierdza kierownik filii Joanna Wachowicz.
– Mamy zarejestrowanych w filii ponad cztery tysiące osób. Średnio dotychczas odwiedzało nas 100-120 osób w ciągu dnia – mówi Joanna Wachowicz, kierownik Biblioteki Morenowej.
Na popularność wśród czytelników wpływa bogaty księgozbiór biblioteki. Jak podkreśla Joanna Wachowicz, po drobnych zmianach oferta obejmuje 14 tysięcy książek oraz audiobooków.
Efekty remontu
Jakie zmiany czekają na odwiedzających Bibliotekę Morenową?
Remont pomieszczeń filii Biblioteki Morena obejmował dostawę i montaż mebli oraz wyposażenia. Do biblioteki zawitały różne typy szafek, regały, oznakowanie działów, rozdzielacze, poduszki, stanowiska komputerowe/stoły, fotele, krzesła, wieszaki, kosze, biurka, szafy.
– Na pewno po tych zmianach biblioteka będzie wyglądać na miarę XXI wieku. Jest ładnie oraz estetycznie. Wszystko jest nowe, bo to był generalny remont. Posiadamy to, co nam potrzebne – zdradza Joanna Wachowicz, kierownik Biblioteki Morenowej. – Będzie większy komfort w poruszaniu się po bibliotece, bo jest więcej przestrzeni między regałami. Z takich przyziemnych zmian będzie dostępna toaleta dla czytelników, której wcześniej nie było.
Zasady odwiedzania biblioteki
Czytelnicy w związku z pandemią muszą się liczyć z innymi zasadami funkcjonowania biblioteki.
– Jednocześnie do biblioteki będą mogły wejść 2-3 osoby. Do tego oczywiście dochodzi dezynfekcja i obowiązek noszenia maseczek. Książki wracające od czytelników od razu trafiają na 72 godzinną kwarantannę. Dopiero po tym czasie zostaną ponownie udostępnione – wyjaśnia Joanna Wachowicz, kierownik Biblioteki Morenowej.
Godziny otwarcia:
Poniedziałek: 11-19
Wtorek: 11-19
Środa: 9-15
Czwartek: 11-19
Piątek: 11-19
Sobota: nieczynne
Niedziela: nieczynne
Dane kontaktowe: ul. Wyrobka 5A 80-288 Gdańsk Piecki-Migowo tel. 58 348-70-06 e-mail: bibliotekamorenowa@wbpg.org.pl
mat. prasowe

fot. mat. prasowe/ MiWBP