Za nieco ponad 1,5 roku mieszkańcy Gdyni będą mogli korzystać z nowoczesnego Węzła Karwiny. Prace nad jedną z najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych miasta już się rozpoczęły.
Obecne prace skupiają się na ulicach: Strzelców i Chwaszczyńskiej. Na pierwszej wykonano 260 m kanalizacji deszczowej, kontynuowane są prace związane z przebudową sieci wodociągowej, a także wykonano makroniwelację pod nowy układ drogowy i rozpoczęto korytowanie pod warstwy konstrukcyjne jezdni. Na drugiej zaś (na odcinku od ulicy Myśliwskiej do Gryfa Pomorskiego) zakończyła się przebudowa sieci CO oraz dwóch odcinków sieci gazowej. Obecnie trwają tam pracę nad zmianami w sieciach teletechnicznych.
W najbliższym czasie należy spodziewać się kontynuacji zmian na obu ulicach. Na Strzelców czeka nas ciąg dalszy robót związanych przebudową podziemnej infrastruktury, budowa konstrukcji jezdni oraz chodników. Prace na Chwaszczyńskiej upłyną zaś pod znakiem przebudowy kolejnych sieci CO i słupów trakcji trolejbusowej.
– Trwająca już budowa to znak, że uda się zamknąć całe zadanie zgodnie z wcześniej przyjętym przez nas harmonogramem. To jeden z najważniejszych projektów infrastrukturalnych, które realizujemy w ostatnich latach w Gdyni – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
Warto przypomnieć, że wykonawca, firma MTM SA, zadeklarowała zakończenie prac o 50 dni szybciej, niż wskazywał pierwotny termin, który określono na 30 czerwca 2023 roku.
Węzeł Karwiny zmieni się nie do poznania. Zakres robót przy inwestycji wartej 101 701 906, 61 zł brutto obejmuje przebudowę skrzyżowań, udogodnienia dla zmotoryzowanych, rowerzystów oraz pieszych.
W sąsiedztwie PKM Gdynia Karwiny powstanie jednopoziomowy parking typu Park&Ride, który zapewni miejsce 140 samochodom i motocyklom (w tym 20 osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich). Bike&Ride pomieści zaś co najmniej 50 rowerów, a 600 m dróg dla jednośladów pomoże swobodnie dotrzeć do i z węzła. Strefa Kiss&Ride pozwoli z kolei na krótki postój trzem pojazdom.
Nowoczesna infrastruktura dla autobusów i trolejbusów, do której prowadzić będzie blisko 3 km buspasów, umożliwi sprawne skomunikowanie środków transportu zbiorowego. W ramach inwestycji nie zabraknie energooszczędnego oświetlenia i zieleni: 35 800 metrów kwadratowych trawników, 140 nowych drzew oraz krzewów i kwiatów.
– Mieszkańcom Karwin i sąsiednich dzielnic będzie zdecydowanie łatwiej łączyć różne formy transportu, z naciskiem na komunikację zbiorową – dodaje wiceprezydent Łucyk.
Zadanie realizowane jest w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) i współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Inwestycja będzie objęta pięcioletnią gwarancją wykonawcy.
mat. prasowe

fot. mat. prasowe