Zielona dzielnica

Rozstrzygnięty został konkurs „Gdynia w kwiatach 2021″. Wśród laureatów nie zabrakło miłośników kwiatów i zieleni z Wielkiego Kacka.
Była to dwudziesta siódma edycja tego konkursu. Laureaci konkursu „Gdynia w kwiatach” podczas imprezy Dary Ziemi odebrali z rąk przewodniczącej Rady Miasta Joanny Zielińskiej nagrody i wyróżnienia.
W rywalizacji mogli wziąć udział wszyscy gdynianie, którzy kwiatami w oknach, na balkonach, loggiach, tarasach, dachach, w ogrodach i na rabatach dodają uroku naszemu miastu.
O gdyńskie kwietniki i zieleńce dba ogrodnik miasta. Każdego roku Gdynia mieni się kolorami kwiatów i zielenią traw i krzewów. By w mieście było jeszcze ładniej, sprawić mogą także mieszkańcy. Wszyscy, którzy chcą się podzielić pomysłem na aranżację przestrzeni wokół siebie zostali zaproszeni przez Urząd Miasta Gdyni do udziału w kolejnej, edycji konkursu „Gdynia w kwiatach 2021”. Ważne było, by kwiatowo-zielone aranżacje były widoczne dla przechodniów, nieprzesłonięte płotem i innymi elementami architektury.
– Czasem jedno ciekawe rozwiązanie może zachęcić innych do poprawienia estetyki w najbliższym otoczeniu, dlatego zaprosiliśmy wszystkich, którzy chcą się podzielić pomysłem na aranżację zielonej przestrzeni wokół siebie. Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja zamknie się trzycyfrową liczbą zgłoszeń – mówią miejscy urzędnicy.
Jury wybierało oczywiście te najładniejsze, ale decydujące znaczenie miała obecność tej zieleni prywatnej w przestrzeni miejskiej. Dlatego komisja konkursowa sprawdzała, czy dekoracja ogródków, okien i balkonów jest widoczna z zewnątrz, jak również, czy komponuje się z charakterystyką danego miejsca.
Swoje aranżacje ze względu na miejsce, w którym się znajdują, zgłaszano w czterech kategoriach: zewnętrzne części budynków jednorodzinnych, zewnętrzne przyziemne części budynków wielorodzinnych (np. parterowe ogródki przydomowe, patio, dziedzińce, drogi dojazdowe itp.), nadziemne części budynków wielorodzinnych (np. balkony, dachy, okna, loggia itp.) oraz zewnętrzne części budynków użytku publicznego.Na najlepsze zielone aranżacje czekały atrakcyjne, finansowe nagrody. Za pierwsze miejsce 1300 zł, trzy wyróżnienia po 340 zł. W tym roku zgłoszenia nadesłało 50 uczestników. Jury pod przewodnictwem Hanny Niedźwieckiej-Pasternak przyznało: cztery nagrody główne i kilkanaście wyróżnień w kategoriach:
Zewnętrzne części budynków jednorodzinnych
Zewnętrzne przyziemne części budynków wielorodzinnych
Nadziemne części budynków wielorodzinnych
Zewnętrzne części budynków użytku publicznego
Wyróżnienie w kategorii Nadziemne części budynków wielorodzinnych przypadło w udziale Elżbiecie Koniecznej z Wielkiego Kacka.
(a)