Porządki na Lipowej 48

To problem który – często dosłownie – spędzał sen z powiek mieszkańcom Wielkiego Kacka. Ale znalazł rozwiązanie: trwa porządkowanie działki przy ul. Lipowej 48. Teren stanie się zielony i ogólnodostępny.
Działka przy ulicy Lipowej 48 to sam koniec osiedla Fikakowo – okolice pętli autobusowej i obwodnicy Trójmiasta. Jest tu też gęsta zabudowa bloków mieszkaniowych. Między nimi znajduje się sporej wielkości teren, na którym przez lata stał parterowy domek jednorodzinny. Dla okolicznych mieszkańców było to dość kłopotliwe sąsiedztwo. Na ogrodzonej nieruchomości często panował nieporządek. Lokatorzy, w sposób niezgodny z przepisami, rozbudowywali zamieszkiwany budynek, dopuszczając się samowoli budowlanej. Najbardziej uciążliwy był jednak fakt palenia w piecu tym co się do spalenia nadawało.
Mieszkańcy dużej części Fikakowa narzekali więc na uciążliwy, gryzący dym, który co roku w okresie jesienno-zimowym spowijał ich osiedle.
Zgłaszali sprawę do Rady Dzielnicy, interweniowali u radnych miasta, zwracali się z prośbą o rozwiązanie problemu do Urzędu Miasta.
W załatwienie tego uciążliwego dla mieszkańców problemu zaangażowała się Anna Szpajer – radna miejska, przewodnicząca Komisji Bezpieczeństwa i Samorządności Lokalnej Rady Miasta Gdyni.
W sprawie Lipowej 48 otrzymywała wiele sygnałów od mieszkańców sąsiadujących domów oraz Biura Obsługi Budynków. Sprawa była wyjątkowo trudna i skomplikowana od strony formalno-prawnej a także w wymiarze społecznym, budynek bowiem miał lokatorów.
– By znaleźć rozwiązanie dla sprawy, wielokrotnie spotykaliśmy się spotkań między innymi z naczelnikami Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji oraz Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Gdyni. Bardzo dużą rolę odegrał też Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji również zaangażowany w te działania. – Zdając sobie sprawę z uciążliwości takiego sąsiedztwa, robiliśmy wszystko co w naszej mocy, by sprawę doprowadzić do finału.
I to się udało. Dotychczasowi lokatorzy opuścili budynek. W pierwszych dniach grudnia wydane zostało pozwolenie na rozbiórkę obiektu – obecnie trwają więc ostatnie przygotowania do uporządkowania działki i wyburzenia znajdujących się na jej terenie zabudowań. Po zakończeniu tych prac dotychczas mocno zaniedbany teren, znajdujący się w atrakcyjnej lokalizacji osiedla Fikakowa, będzie mógł ulec przekształceniu w otwartą przestrzeń publiczną służącą mieszkańcom. Do końca grudnia budynek powinien zostać wyburzony, a teren wokół niego uporządkowany.
– Cieszy mnie więc decyzja pana prezydenta Wojciecha Szczurka o wyrażaniu zgody na wprowadzenie zapisu do nowego planu miejscowego który jest obecnie w przygotowaniu, umożliwiającego przypisanie terenowi gminnemu przy ulicy Lipowej 48 funkcji zieleni urządzonej, o co zabiegałam – mówi Anna Szpajer. – Otworzy to drogę do przyszłego zagospodarowania tego terenu i jego przekształcenia w przyjazne zielone i otwarte dla mieszkańców miejsce w dzielnicy.