55593100 - woman working at home office hand on keyboard close up.

Wraz z rozwojem informatyzacji i przeniesieniem wielu aspektów naszego codziennego życia do sieci zaczęły powstawać coraz to nowsze pomysły oszustw internetowych. Jedną z taki form jest właśnie SCAM. SCAM jest niczym innym jak internetową formą oszustwa opartą na wzbudzeniu zaufania u potencjalnej ofiary celem wyłudzenia jej danych osobowych lub uzyskania dostępu do jej rachunków bankowych.
W ostatnim czasie dostrzegamy rozpowszechnianie mechanizmu, w którym do oszustwa wykorzystuje się rożnego rodzaju komunikatory. Powszechnym sposobem wyłudzenia środków pieniężnych od ofiary jest wykorzystanie próby sprzedaży przez potencjalną ofiarę przedmiotów w sieci. Najczęściej po wystawieniu przedmiotu w serwisie sprzedażowym kontakt z potencjalną ofiarą nawiązywany jest w sposób niebudzący jakichkolwiek wątpliwości. Korespondencja rozpoczyna się od pytań o cenę i stan przedmiotu, aby finalnie po wyrażeniu zainteresowania zakupem skłonić ofiarę do kliknięcia w przesłany link. Link taki wysyłany jest wraz z informacją o zapłacie ceny sprzedaży i potrzebie zalogowania przez sprzedającego do systemu transakcyjnego celem odbioru pieniędzy i umówienia odbioru przesyłki przez opłaconego już kuriera.
Scammerzy tworzą strony internetowe łudząco podobne do tych bankowych lub odpowiadających wyglądowi stron serwisów transakcyjnych.
Automatyczne przekierowanie do strony banku prowadzić może do zainstalowania złośliwego oprogramowania i w efekcie do utraty środków finansowych. Przestępcy podszywają się pod sklepy internetowe, firmy kurierskie i przewozowe, urzędy czy serwisy sprzedażowe. Często posługują się również portalami społecznościowymi, co przy dużych zasięgach postów, sprzyja rozpowszechnianiu linków.
Co powinno budzić naszą czujność? Z pewnością oferty produktów w bardzo atrakcyjnych cenach, niespodziewane nagrody za rzekomy udział w konkursach (ostatnio bardzo powszechne zjawisko w serwisie Instagram), prośby o wsparcie finansowe, w których płatność możliwa jest wyłącznie za pomocą karty kredytowej czy też rozpowszechniane historie o spadku od dalekiej rodziny, który otrzymać można wyłącznie po wpłaceniu prowizji/podatku lub innej opłaty mającej stanowić podstawę do uruchomienia środków. Katalog takich zjawisk jest bardzo szeroki. W okresie świątecznym bardzo popularne stało się rozsyłanie wiadomości SMS informujących o potrzebie dopłaty do przesyłki kurierskiej czy zmiany adresu dostawy.
Co powinniśmy zrobić w sytuacji, gdy padniemy ofiarą oszustwa internetowego? W tego typu sprawach niezwykle ważna jest szybka reakcja. Odpowiednio sprawnie podjęte kroki prawne pozwalają często na wstrzymanie przelewu środków pieniężnych zanim te zostaną jeszcze wytransferowane poza granice kraju lub wypłacone z rachunku bankowego. Ważnym czynnikiem jest również zadbanie o zabezpieczenie swojej tożsamości w sieci, bowiem częstym następstwem kradzieży danych jest ich wykorzystanie w celu otwierania rachunków bankowych i kont na giełdach kryptowalut.