Budżet Obywatelski

Do 3 marca na portalu www.gdansk.pl można zgłaszać pomysły w Budżecie Obywatelskim. Przez 4 tygodnie gdańszczanki i gdańszczanie bez wychodzenia z domu mogą proponować rozwiązania, które zmienią nasze miasto.
Budżet Obywatelski 2024 zainaugurowano podczas konferencji prasowej, która odbyła się w piątek, 3 lutego na terenie Multiparku Morena. Ta przestrzeń to idealny przykład na to, jak kreatywność i zaangażowanie mieszkańców zmienia przestrzeń Gdańska i służy jego mieszkańcom. Dlaczego warto skorzystać z możliwości decydowania o tym, na co przeznaczane są środki z budżetu miasta mówili: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, radni miasta: Elżbieta Strzelczyk, radna klubu Prawo i Sprawiedliwość, Katarzyna Czerniewska, radna klubu Wszystko dla Gdańska, Jan Perucki, radny klubu Koalicja Obywatelska oraz Sylwia Betlej, dyrektor Biura Ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami, a także Łukasz Świacki, przewodniczący zarządu dzielnicy Piecki-Migowo, Jarosław Koteluk, i Piotr Krzemiński, autorzy projektów BO.
– W tegorocznej puli Budżetu Obywatelskie do dyspozycji wnioskodawców jest 20 441 573 zł. Zgodnie z przepisami kwota BO to pół procent wydatków gminy roku poprzedniego. Ta kwota w tym roku jest mniejsza o ponad 1 600 000 zł. Mówimy nieustająco o tym, że kondycja budżetowa gmin, województw, mniejszych i większych miast, jest po prostu gorsza – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Propozycje projektów można składać przez cały miesiąc, do 3 marca. Realizacje zwycięskich inicjatyw realnie zmieniają i ulepszają przestrzeń naszego miasta. Najbardziej widoczne są projekty infrastrukturalne, ale czekamy także na takie pomysły, które będą budowały lokalną tożsamość dzielnic. Warto zgłaszać też propozycje projektów integracyjnych, kulturalnych, sportowych i społecznych. Po raz czwarty można również zgłaszać pomysły w Zielonym Budżecie. Bądźmy razem, razem zmieniajmy nasze miasto.
W 11. Edycji BO na projekty ogólnomiejskie, czyli takie, które mogą służyć mieszkańcom kilku dzielnic przeznaczono 3 817 110 złotych, w tym projekty ogólnomiejskie Zielonego Budżetu Obywatelskiego – 1 140 000 złotych. Wartość jednego projektu nie może jednak przekroczyć 2 mln zł, a zielonego projektu – 380 000 złotych.
16 624 463 złotych z miejskiej kasy zostanie przeznaczone na projekty dzielnicowe, w tym projekty dzielnicowe Zielonego Budżetu Obywatelskiego na kwotę 3 306 790 złotych. Chętni mogą zgłaszać mniejsze inicjatywy do kwoty przeznaczonej na daną dzielnicę. Projekty dzielnicowe zgłaszane i realizowane są w 35 jednostkach pomocniczych miasta.
Kto może zgłosić projekt?
– Wniosek do Budżetu Obywatelskiego może złożyć każdy mieszkaniec Gdańska i nie ma tu limitu wieku, dlatego wnioski mogą być składane również przez dzieci. Dodatkowo, nie musimy być zameldowani w Gdańsku, czy nawet mieć polskiego obywatelstwa. Wszystko po to, żeby wnioskodawców było jak najwięcej, aby po etapie weryfikacji oferta projektów była jak najszersza. Dzięki temu będziemy mogli wybierać te, które jak najbardziej nam odpowiadają. Pamiętajmy również, że możemy składać takie projekty, które będą dbały o nasz komfort w życiu codziennym, o nasze bezpieczeństwo, ale również takie, które będą sprawiały, że nasza codzienność będzie po prostu przyjemniejsza. Mogą to być projekty, które pomogą nam rozwijać nasze pasje. Budżet Obywatelski 2024, czas start – mówiła Katarzyna Czerniewska, radna miasta Gdańska, członkini zespołu konsultacyjnego BO.
Nabór projektów trwa od 3 lutego do 3 marca 2023
Każda mieszkanka i każdy mieszkaniec Gdańska może zgłosić dowolną liczbę projektów. Wnioski przyjmowane są wyłącznie poprzez rejestrację w systemie elektronicznym.
Na stronie www.gdansk.pl lub www.gdansk.pl/budzet-obywatelski znajduje się charakterystyczny żółty baner. Po kliknięciu w niego przechodzi się do systemu elektronicznego, gdzie należy wypełnić formularz wniosku.
Wypełnienie formularza wniosku polega na szczegółowym opisaniu na czym polega projekt i z jakich działań będzie się składał. Należy uzasadnić potrzebę jego realizacji i napisać, dlaczego warto go zrealizować i jakie ma znaczenie dla lokalnej społeczności, mieszkańców dzielnicy lub całego miasta.
Następnym krokiem jest wskazanie lokalizacji projektu. Miejsce realizacji projektu musi być określone na tyle precyzyjnie, by można było sprawdzić możliwość wykonania planowanej inwestycji na danym terenie: poprzez precyzyjne określenie lokalizacji rozumie się wskazanie dokładnego adresu, numeru działki oraz obrębu. Te dane można sprawdzić korzystając z Interaktywnego Planu Miasta Gdańska.
Bez wychodzenia z domu
– W tej edycji Budżetu Obywatelskiego można złożyć projekty bez wychodzenia wychodząc z domu. Nie ma już konieczności dostarczenia wersji papierowej wniosku i załączników do urzędu, także podpisy poparcia można przekazać elektronicznie. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu, można skorzystać z pomocy urzędników różnych wydziałów i jednostek miejskich – mówiła Sylwia Betlej, dyrektor Biura Ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami.
Do każdego projektu należy również dołączyć listę poparcia mieszkańców. Warto o swoim pomyśle porozmawiać z rodziną, sąsiadami, mieszkańcami, którzy mogą być zainteresowani jego realizacją.
Zgłaszając projekt dzielnicowy, wymagany jest przynajmniej 1 podpis poparcia od mieszkańca danej dzielnicy, przy projekcie ogólnomiejskim – potrzeba 30 podpisów mieszkańców Gdańska, którzy popierają projekt.
Podpisy należy zebrać na specjalnym formularzu listy poparcia i przesłać jako załącznik (wyraźne zdjęcie lub skan) wraz z formularzem wniosku w systemie elektronicznym. Można załączyć zdjęcia, mapki, rysunki lub inne informacje, które w interesujący i ciekawy sposób przedstawią pomysł.
Skonsultuj swój projekt
Katalog zadań Budżetu Obywatelskiego jest bardzo szeroki, obejmuje wszystko, co może być finansowane przez gminę. Tworząc projekt warto skorzystać z pomocy urzędników i pracowników jednostek organizacyjnych miasta Gdańska i sprawdzić jak dany pomysł wpisuje się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, kto jest właścicielem terenu, jaki jest koszt projektu i czy spełnia kryterium ogólnodostępności – czy umożliwia mieszkańcom swobodne, nieodpłatne korzystanie z efektów jego realizacji.
Przy projektach Zielonego Budżetu Obywatelskiego pomogą architekci krajobrazu i urbaniści z doświadczeniem w zakresie edukacji architektonicznej, konsultacji społecznych oraz projektowania przestrzeni publicznych z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
Zainspiruj się
Najlepiej przyjrzeć się przykładowym realizacjom z poprzednich lat lub czerpać pomysły od mieszkańców innych miast polskich i europejskich.
Konferencja prasowa inaugurująca 11 edycję BO odbyła się przy ul. Morenowe Wzgórze w dzielnicy Piecki-Migowo. Przestrzeń ta jest doskonałym przykładem, jak Budżet Obywatelski i jego realizacje mogą zmienić przestrzeń dzielnicy i służyć mieszkańcom.
– Multipark Morena i realizacje zwycięskich projektów BO, które się znajdują na jego terenie są przykładem, że warto być konsekwentnym, zdeterminowanym i konsekwentnie dążyć do celu – mówiła podczas konferencji prasowej Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Zagospodarowanie tego terenu trwa już od pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego 2014, zostało wtedy wybudowane boisko wielofunkcyjne, plac zabaw oraz mała infrastruktura. W kolejnych trzech edycjach BO 2019, 2020, 2021 udało się rozbudować tę przestrzeń sportowo-rekreacyjną.
Trwają procedury odbiorowe Skateparku – najmłodszego obiektu Multiparku. Użytkownicy deskorolek, rolek, hulajnóg i bmx-ów już wkrótce będą mogli go przetestować. Ma formę żelbetowej płyty z wyprofilowanymi przeszkodami żelbetowymi: poręczami, murkami. Koszt skateparku to 650 tys. złotych. Koszt całej inwestycji to ponad 2 mln złotych.
Pozostałe atrakcje:
pumptrack, czyli wyboisty tor do jazdy na rowerze
miasteczko ruchu drogowego
metalowa zjeżdżalnia w tubie
linarium na skarpie
urządzenia siłowni zewnętrznej
urządzenia do Street Workout wraz z bezpieczną nawierzchnią
plac zabaw dla psów
wytyczone, utwardzone ścieżki spacerowe wśród zieleni, które cieszą się zainteresowaniem mieszkańców
– Cała idea Multi Parku powstała już 5 lat temu. Chcieliśmy w jednym miejscu stworzyć przestrzeń odpowiadającą na potrzeby użytkowników z każdej grupy wiekowej, jak np. Pumptrack czy Skatepark. Sukcesywnie udawało się wygrywać kolejne edycje. Efekt, jaki udało się uzyskać, napawa nas dumą i zachęca do dalszych działań. Już teraz mamy gotowe kolejne dwa projekty, bo warto zmieniać swoją okolicę – mówił Piotr Krzemiński, wnioskodawca projektu.
– Ze swojej strony chciałbym podziękować wszystkim mieszkańcom i mieszkankom Gdańska, którzy zagłosowali na nasz wspólny projekt. Bez waszego wsparcia by tego nie było – dodał Jarosław Koteluk, wnioskodawca projektu.
– Multi Park jest już praktycznie gotowy. Niedługo powstanie Park Morena na ul. Rakoczego, czyli zielone serce dzielnicy oraz mały, ale ciekawy park Upchagenów przy ul. Piecewskiej. Warto być konsekwentnym i wytrwałym oraz namawiać do współpracy wszystkich, których można, również rady dzielnic, czego przykładem jest Skatepark. Warto składać wnioski do Budżetu Obywatelskiego – zachęcał Łukasz Świacki, przewodniczący zarządu dzielnicy Piecki-Migowo.
Harmonogram BO2024
3 lutego – 3 marca 2023 r. – zgłaszanie projektów;
3 lutego – 3 kwietnia 2023 r. – weryfikacja formalna i wstępna projektów;
30 stycznia – 30 czerwca 2023 r. – weryfikacja projektów przez Jednostki Organizacyjne / Wydziały Urzędu Miejskiego;
do 11 sierpnia 2023 r. – weryfikacja projektów przez Zespół Konsultacyjny;
do 18 sierpnia 2023 r. – losowanie numerów projektów do głosowania;
11 września – 25 września 2023 r. – głosowanie;
do 29 września 2023 r. – ogłoszenie wyników głosowania.
mat. prasowe
fot Grzegorz Mehring