Spotkajmy się w Spilno

W samym centrum Gdyni – przy ul. Starowiejskiej 25 – działa Spilno Gdynia: miejsce, w którym uciekające przed wojną dzieci i dorośli mogą poczuć się bezpiecznie, otrzymać niezbędne wsparcie, spotkać nowych przyjaciół. Punkt, z którego korzystać mogą wszyscy mieszkańcy naszego miasta, otwarto w marcu, dzięki współpracy miasta z UNICEF.
Gdynia jest jednym z dwunastu miast w kraju, które wspólnie z UNICEF prowadzą programy szerokiego wsparcia osób uchodźczych z Ukrainy. Ważnym elementem tej współpracy jest utworzenie miejsca integracji gdynian z osobami, które niedawno przyjechały do naszego miasta. W siedzibie Spilno Gdynia przy ulicy Starowiejskiej 25 (naprzeciwko Domku Abrahama, wejście od ul. Mściwoja) trafiający do Gdyni uchodźcy mogą otrzymać informacje na temat życia, edukacji, zdrowia, pracy w nowym kraju i naszym mieście.
– Gdynia stała się nowym domem dla kilku tysięcy osób z Ukrainy. Zdając sobie sprawę, jak trudna jest adaptacja do życia w nowym kraju w sytuacji, gdy trzeba to życie zbudować praktycznie od zera, we współpracy z UNICEF zorganizowaliśmy w Gdyni wyjątkowy system wsparcia uwzględniający szczególne potrzeby osób uciekających przed wojną – podkreśla Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – To np. pomoc dla dzieci i młodzieży w wyrównaniu różnic edukacyjnych, wsparcie psychologiczne, zajęcia integracyjne, wsparcie kompetencyjne dla rodziców poszukujących pracy, pomoc pedagogiczna czy prawna. Wszystko po to, by odnalezienie się w nowej sytuacji stało się prostsze.
– „Spilno” w języku ukraińskim oznacza „wspólnie”, czyli razem. Chcemy zatem razem nieść kompleksowe wsparcie dzieciom i ich rodzinom, które uciekły przed wojną w Ukrainie, ale nie tylko. Spilno ma pełnić funkcję centrum lokalnej społeczności, czyli miejsca, w którym każdy czuje się dobrze – mówi Rashed Mustafa Sarwar, koordynator biura UNICEF ds. reagowania na potrzeby uchodźców w Polsce.
Jest tu ogólnodostępne stanowisko komputerowe i dużo przestrzeni do wspólnych spotkań czy aktywności. Są pokoje konsultacji, w których specjaliści (m.in. psychologowie, pedagodzy i nauczyciele z dobrą znajomością języka ukraińskiego) pracują z osobami potrzebującymi pomocy. Zapotrzebowanie na wsparcie psychologiczne okazało się tak duże, że mimo wydłużonych godzin od poniedziałku do piątku konsultacje odbywają się również w weekendy. Podobnie, w weekendy uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych spotykają się z doradcami zawodowymi w ramach projektu „Na fali dobrych wyborów zawodowo-edukacyjnych”. Tu, w niezobowiązującej atmosferze, mogą się otworzyć i szczerze rozmawiać o swojej przyszłości.
Oferta Spilno odpowiada na bieżące potrzeby dzieci, ich rodziców i opiekunów. Jedną z nich są zajęcia logopedyczne dla dzieci. Przy Starowiejskiej regularnie odbywają się spotkania „Szkoły dla rodziców”, cyklicznie dyżurują doradcy Powiatowego Urzędu Pracy. Działalność Spilno uzupełnia ofertę miejskich jednostek i instytucji, ale też można dowiedzieć się tu więcej o np. MOPS czy Community Center.
– Można u nas otrzymać pomoc, jakiej potrzeba. Wspieramy na miejscu lub kierujemy pod właściwy adres – informuje Alicja Bajduszewska, koordynatorka Spilno Gdynia. – Działamy od drugiej połowy marca, do tej pory udzieliliśmy porad około 350 osobom, a z oferty naszych zajęć skorzystało prawie dwa tysiące osób.
Do Spilno zgłasza się wielu wolontariuszy chętnych do prowadzenia zajęć: od indywidualnych konwersacji w języku angielskim po rękodzieło. Spotkania warsztatowe czy integrujące cieszą się dużą popularnością, dlatego jest coraz więcej propozycji. W połowie maja rozpoczęły się cykliczne zajęcia prowadzone przez edukatorów z Centrum Nauki Experyment.
Co ważne, z oferty Spilno mogą korzystać wszyscy zarówno gdynianki i gdynianie jak i mieszkańcy okolicznych miast niezależnie od narodowości.

Kontakt
Spilno Gdynia
ul. Starowiejska 25
tel. 885 974 359
email: spilno@gdynia.pl
FB: facebook.com/SpilnoGdynia