Zbiornik Subisława będzie trzy razy pojemniejszy

Trwa przebudowa zbiornika „Subisława” na Potoku Oliwskim, który znajduje się przy ul. Pomorskiej na Przymorzu Małym, przy granicy z Żabianką. Po zakończeniu robót jego pojemność zwiększy się niemal trzykrotnie.
Jak informuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, dobiegają już końca prace ziemne i bagrownicze. Umacniane są obecnie skarpy, i te prace będą kontynuowane w najbliższych tygodniach.

  • Wykonywane są również roboty drogowe od strony ul. Kupały. W najbliższym czasie planowane jest rozpoczęcie robót ziemnych wlotu do zbiornika oraz rozpoczęcie nasadzeń – informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
    Dzięki przebudowie zbiornika nr 4 „Subisława” przy ul. Pomorskiej, zwiększą się jego możliwości retencyjne. Stała „pojemność powodziowa” tego akwenu zwiększy się z 8260 m sześc. do 23 763 m. sześc., a więc niemal trzykrotnie. Ma to uchronić pobliskie tereny przed zalaniem. W ramach inwestycji przebudowywane są obiekty funkcjonalnie związane z tym zbiornikiem. Dodatkowo odpływ wody poprowadzony zostanie nieczynnym obecnie, historycznym kanałem Młynówki. Kanał ten będzie wspomagał odprowadzenie wód do Potoku Oliwskiego. Sam potok zostanie uregulowany.
    Poza tym przebudowana zostanie zapora czołowa zbiornika i wzmocnione pionowe umocnienia oraz skarpa wokół zbiornika. W ramach inwestycji wyremontowane zostaną parkowe ścieżki, z uwzględnieniem dojazdu technicznego dla służb komunalnych.
    Koszt tej inwestycji to blisko 9,5 mln złotych. Zakończenie robót przewidywane jest w III kwartale 2023 r. Wykonawcą prac jest firma Strabag Sp. z o.o.
    W lipcu 2016 r. przez Gdańsk przeszła intensywna ulewa, która spowodowała szkody w systemie odwodnieniowym oszacowane na około 5 milionów złotych. Prace naprawcze, m.in. w zbiornikach retencyjnych, wykonano w ciągu kilku miesięcy. Zbiornik przy ul. Pomorskiej wymagał jednak dodatkowych inwestycji.
    Spośród wszystkich gdańskich zbiorników retencyjnych, „Subisław” uległ wówczas największym zniszczeniom. Ilość wody znacznie przekroczyła jego pojemność retencyjną i doprowadziła do zniszczenia lewej części zbiornika: zapory czołowej i ścianki szczelnej. Spółka Gdańskie Wody naprawiła szkody, ale uznano, że należy zwiększyć jego pojemność, by w przyszłości mógł przyjąć większe ilości wody.
    Dlatego konieczna jest przebudowa wlotu do zbiornika i przebudowa budowli upustowej. Dodatkowo umocniona zostanie także zapora czołowa, czyli część wału okalającego zbiornik, znajdująca się przy budowli upustowej. Wykonany zostanie także przelew awaryjny.
    mat. prasowe