gdynia.pl

Smart Mapa Gdyni to krok w przyszłość, gdzie technologia łączy się z codziennym życiem, tworząc interaktywną i dynamiczną przestrzeń dla wszystkich mieszkańców.
Gdynia, kładzie kolejny kamień milowy na drodze do cyfrowej transformacji. Nowy projekt Gdyńskiego Centrum Kontaktu – Smart Mapa Gdyni – jest innowacyjnym narzędziem, które nie tylko prezentuje bogactwo inwestycji miejskich, ale także otwiera zupełnie nowe możliwości interakcji z przestrzenią miejską. Tym samym Smart Mapa Gdyni to nie tylko narzędzie informacyjne, ale także przykład zaangażowania społecznego i innowacyjnego podejścia do tworzenia cyfrowych rozwiązań dla miasta i jego mieszkańców.
– Gdynia jest jednym z najnowocześniejszych miast w Polsce, śmiało sięgamy po technologie przyszłości – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Nasze rozwiązania są ciekawe, innowacyjne i często stają się inspiracją dla innych. Z drugiej strony my również chętnie inspirujemy się najnowszymi technologiami na świecie i chętnie czerpiemy z rozwiązań innych krajów. Teraz czas na Smart Mapę, czyli cyfrowego bliźniaka. Zapraszam do odwiedzenia Smart Mapy oraz dzielenia się spostrzeżeniami na temat tego rozwiązania i jego funkcjonalności.
Smart Mapa to Gdynia w trzech wymiarach. Do konsultacji przy jej tworzeniu zaprosiliśmy Młodzieżową Radę Miasta Gdyni. Smart Mapa Gdyni to narzędzie zaprojektowane z myślą o użytkownikach – nadrzędnym celem jest prostota obsługi. W przeciwieństwie do innych dostępnych specjalistycznych map, które mogą sprawiać trudności w użytkowaniu, nasze narzędzie stawia na intuicyjny interfejs i łatwość nawigacji. Chcemy, aby wszystkie kluczowe informacje o mieście były dostępne w ramach jednego narzędzia, eliminując konieczność korzystania z kilku różnych aplikacji.
Co oferuje Smart Mapa?
Zbudowana jest z 6 głównych modułów:
Inwestycje – to prezentacja zrealizowanych i planowanych inwestycji miejskich.
Wydarzenia – to kalendarz wydarzeń kulturalnych, sportowych i społecznych odbywających się w Gdyni.
Budżet obywatelski – to informacje o projektach zrealizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego.
Komunikacja – to rozkłady jazdy autobusów, lokalizacja przystanków i tablice z odjazdami.
Edukacja – to informacje o placówkach edukacyjnych w Gdyni, wraz z ich opisem i lokalizacją na mapie.
Warstwy tematyczne – możliwość wyświetlania dodatkowych warstw tematycznych, takich jak ortofotomapa czy potencjał solarny budynków.
Gdyńska Smart Mapa zawiera:

 1. Inwestycje miejskie w ostatnich latach
  Smart Mapa stanowi wirtualne archiwum sukcesów miejskich inwestycji. Dzięki niej mieszkańcy mają dostęp do szczegółowych informacji na temat projektów realizowanych przez miasto w ostatnich latach. Od rewitalizacji dzielnic po budowę nowych obiektów użyteczności publicznej – wszystkie inwestycje są teraz w zasięgu jednego kliknięcia.
 2. Mapę wydarzeń miejskich
  Nie ma już potrzeby szukać informacji o wydarzeniach kulturalnych czy społecznych w Gdyni. Smart Mapa zawiera kompleksową bazę danych na temat wszelkich imprez, koncertów, czy spotkań miejskich. To idealne narzędzie dla osób poszukujących rozrywki czy chcących aktywnie uczestniczyć w życiu społeczności.
 3. Budżet Obywatelski – informacje i realizacje
  Dzięki Smart Mapie mieszkańcy mogą śledzić, jak wykorzystywane są środki z budżetu obywatelskiego. W prosty sposób można zobaczyć, jakie projekty zostały zrealizowane w ramach partycypacji społecznej.
 4. Komunikację miejską w zasięgu ręki
  Zakładka „Komunikacja” pełni istotną rolę w informowaniu pasażerów o transporcie publicznym. Dostęp do rozkładów jazdy, lokalizacji przystanków czy informacji o linii autobusowych ułatwia poruszanie się po mieście.
 5. Edukację – lokalizacja placówek oświatowych
  Dla rodziców poszukujących szkół dla swoich dzieci Smart Mapa jest niezastąpionym źródłem informacji. Znajdą tu lokalizacje szkół podstawowych, liceów, przedszkoli czy zespołów szkół zawodowych, a także ich opisy, wizytówki filmowe i dane kontaktowe.
 6. Tryb 3D – nowa jakość prezentacji miejskich inwestycji
  Największym atutem Smart Mapy jest tryb 3D, który pozwala mieszkańcom zobaczyć miasto w zupełnie nowym wymiarze. To nie tylko atrakcyjny sposób prezentacji, ale także przydatne narzędzie do konsultacji społecznych dotyczących nowych inwestycji.
 7. Rozszerzenia zgodnie z poradami Młodzieżowej Rady Miasta
  Projekt Smart Mapy został omówiony z Młodzieżową Radą Miasta, która zaproponowała cenne dodatkowe funkcjonalności, włączając w to:
  utworzenie warstwy z trasami rowerowymi, ze szczególnym uwzględnieniem tras dla rodziców małych dzieci;
  informację o aktualnym stanie dostępnych plaż miejskich w sezonie letnim (np. flagi na plażach strzeżonych);
  informację o strefach parkowania, czy lokalizacji parkometrów;
  linki do repertuarów miejsc kulturalnych, takich jak kina czy teatry;
  lokalizacje punktów spotkań dla młodzieży.
 8. Główna atrakcja: wirtualny spacer po Parku Centralnym
  Najbardziej imponującą funkcją Smart Mapy jest model 3D miasta, w którym szczególną uwagę poświęcono Parkowi Centralnemu. Użytkownicy, bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania, mogą wcielić się w trójwymiarowy awatar i spacerować po parku, a nawet zejść do parkingu podziemnego. To nowoczesny sposób prezentacji inwestycji miejskich, który pozwala mieszkańcom na lepsze wyobrażenie sobie wpływu planowanych zmian na ich otoczenie.
 9. Planowane rozszerzenia w 2024 roku: Mapa Hałasu i Termowizyjna
  Smart Mapa będzie również rozwijana o nowe warstwy, takie jak mapa hałasu czy mapa termowizyjna, wskazująca ubytki cieplne w domach gdynianek i gdynian.
  Należy pamiętać, że Smart Mapa Gdyni jest wciąż rozwijanym projektem. Choć niektóre dane, takie jak punkty zainteresowania, mogą być nieaktualne, to ciągle pracujemy nad uzupełnianiem i aktualizacją informacji. Chociaż Smart Mapa jest w fazie rozwojowej, to już teraz zachęcamy do korzystania z niej za pomocą przeglądarki Chrome. To gwarantuje optymalne doświadczenie użytkownika oraz dostęp do wszystkich funkcji narzędzia.
  Narzędzie do dialogu z mieszkańcami
  Smart Mapa ma być również narzędziem do dialogu z mieszkańcami. W przyszłości planowane jest wykorzystanie modeli 3D do konsultacji społecznych na wczesnym etapie projektowania nowych inwestycji. To pozwoli mieszkańcom na zgłaszanie uwag i wspólne kształtowanie miasta.
  mat. prasowe