Wyjątkowa orkiestra gra na Dąbrowie

Jest na Dąbrowie takie miejsce, gdzie pod skórą można poczuć karaibski klimat. To za sprawą Ambers Steel Band, jedynej w Polsce orkiestry kotłów karaibskich, która prowadzi zajęcia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 przy ul. Nagietkowej.
Orkiestra kotłów karaibskich Ambers Steel Band została założona w 2013 roku przez rodzinę – Agnieszkę i Adama Mold i ich syna Samuela. Od tamtej pory zagrali setki koncertów, regularnie biorą udział w akcjach charytatywnych, współpracują z organizacjami pozarządowymi. Ostatnio Samuel Mold jako pierwszy Polak wziął udział w Panoramie – prestiżowym festiwalu z udziałem największych orkiestr „steelpanowych” na świecie. Orkiestra, w której grał młody gdynianin, po raz trzynasty zdobyła tytuł mistrza Panorama Champioship 2024.
Ambers Steel Band prowadzą warsztaty gry na kotłach karaibskich dla dzieci i młodzieży. Spotkania odbywają się dwa razy w tygodniu, a niezwykłą orkiestrę tworzy łącznie około 30 dzieci. – Kotły karaibskie są bardzo unikatowe, pochodzą z Trynidadu i Tobago. Nasze zostały wykonane na zamówienie przez rodowitych Trynidadczyków w Wielkiej Brytanii. Kotły robione są ze specjalnych beczek, pierwotnie zaprojektowanych do przechowywania ropy. Oczywiście w tych naszych ropy nigdy nie było, bo od razu przerabiane są na instrumenty – mówi Agnieszka Mold.
Uczestnicy uczą się grać na kotłach konkretne utwory. W ten sposób poznają i technikę, i instrumenty, bo jest kilka rodzajów kotłów: od sopranów, po basowe. – Każdy uczeń musi na początku poznać technikę. Dzieci uczą się konkretnego utworu na jednym instrumencie. Kiedy go opanują, mogą spróbować gry na innym. Są dzieci, które lubią grać na różnych kotłach, a są takie, które skupiają się na jednym – mówi Agnieszka Mold.
Nabór do orkiestry prowadzony jest dwa razy do roku: we wrześniu i na początku drugiego semestru. Zgłosić się może każde chętne dziecko. – Utwory dopasowujemy do poziomu grupy. Najczęściej gramy covery popularnych przebojów, m.in. Adele czy główny motyw z filmu „Piraci z Karaibów”. Nagraliśmy też naszą wersję „Happy” Pharella Williamsa. Mamy też w swoim repertuarze utwory typowo karaibskie – mówi Agnieszka Mold. Do ZSP nr 3 można także przyjść i posłuchać prób orkiestry, ale należy się wcześniej umówić. Można przyjść na jeden z koncertów orkiestry. Najbliższy będzie 25 maja w muszli koncertowej na placu Grunwaldzkim.