Gdańsk gotów na zimę
Miasto Gdańsk przygotowało się na nadejście zimy, wydając na ten cel ponad 24 miliony złotych. 125 specjalistycznych pojazdów, tysiące ton kruszywa i środków chemicznych, oraz stałe dyżury załóg są gotowe do działania, a prezydent Aleksandra Dulkiewicz podkreśla, że Gdańsk jest gotów na łagodzenie negatywnych skutków zimy.
- Odpowiedzialność za niemal 1000 km dróg, ponad 80 km dróg rowerowych, przystanki autobusowe i część chodników leży w gestii gminy Miasta Gdańska. W ubiegłym roku na utrzymanie zimowe wydano niemal 25 milionów złotych, a w tym roku do dyspozycji mamy jeszcze 9 milionów. Na cały przyszły rok zabezpieczyliśmy kolejne 25 milionów – mówi prezydent Aleksandra Dulkiewicz.
Tradycyjnie, wykonawcy odpowiedzialni za usuwanie śniegu i lodu pozostają w gotowości od 15 października. Monitorowane są prognozy pogody, aby minimalizować ryzyko oblodzenia dróg i reagować z wyprzedzeniem na pojawienie się opadów śniegu. Ważne jest zwłaszcza unikanie tzw. „szklanki”, czyli oblodzenia nawierzchni po nocnych przymrozkach. - Pokładamy nacisk na bezpieczeństwo. Cały czas monitorujemy sytuację, służby są gotowe 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Dysponujemy najnowszymi prognozami pogody, aby reagować na sytuację z wyprzedzeniem i nie dopuścić do oblodzenia ulic – podkreśla Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych.
Gdańsk ma do dyspozycji 125 pojazdów, w tym pługoposypywarki, pługi, ciągniki, a przy dużych opadach także samobieżne ładowarki hydrauliczne i pługi wirnikowe. W akcjach zimowych używane są środki chemiczne, takie jak sól drogowa, mieszaniny chlorku sodu i chlorku wapnia oraz kruszywo w postaci piasku.
Oprócz dróg, środki te są stosowane na 10 trasach rowerowych o łącznej długości około 82 km. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni dba również o chodniki, przystanki komunikacji miejskiej, parkingi, place postojowe, schody terenowe, kładki i tunele dla pieszych.
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni podpisał umowy z wykonawcami na utrzymanie dróg i infrastruktury drogowej. W przypadku akcji „Zima”, firma odpowiedzialna za konkretny obszar musi utrzymać go w należytym stanie.
GZDiZ nie odpowiada za realizację akcji „Zima” w każdym miejscu. Za drogi wewnętrzne należące np. do spółdzielni lub wspólnot mieszkaniowych czy instytucji odpowiadają właściciele bądź zarządcy poszczególnych nieruchomości.
Podobnie jest z chodnikami. Jeśli przylegają do nieruchomości (np. domu, sklepu, garażu, budynku szkoły itp.), to za ich utrzymanie zimowe odpowiada właściciel lub zarządca. Za chodniki na terenie spółdzielni mieszkaniowych odpowiadają spółdzielnie. GZDiZ może usunąć śnieg i lód oraz posypać kruszywem tylko te chodniki, które znajdują się w jego utrzymaniu.
Za zimowe utrzymanie Obwodnicy Trójmiasta odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
O stan torowisk tramwajowych w czasie zimy dba spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje.
Na ostatni kwartał 2023 roku zarezerwowano 9,2 mln zł na utrzymanie zimowe, a budżet na przyszły rok wynosi 24,8 mln zł. Pieniądze te mogą być zwiększone w razie potrzeby. Umowy z wykonawcami są skonstruowane tak, że płatność uzależniona jest od uzyskanego rezultatu, czyli przejezdności dróg.
Ważne jest także zaangażowanie właścicieli terenów w utrzymanie zimowe. Każdy właściciel obiektu ma obowiązek odśnieżenia terenów przyległych. Gdańsk jest gotowy na zimę, a mieszkańcy proszeni są o zgłaszanie potrzeb odśnieżenia ulic i chodników przez Gdańskie Centrum Kontaktu.
mat. prasowe