By żyło się lepiej – w dzielnicach

budzet karw

budzet karw

Co jest najpilniej do zrobienia w dzielnicy?                                                           (fot. kod)
Uchwałę dotyczącą wprowadzenia zasad i trybu przeprowadzania budżetu obywatelskiego podjęli gdyńscy radni miasta. Wydarzenie to ma bezpośrednie przełożenie na jakość życia w poszczególnych dzielnicach.
Nie każde miasto budżet obywatelski posiada. Budżet taki, zwany także partycypacyjnym oznacza taki proces dyskusji i podejmowania decyzji, w którym każdy mieszkaniec miasta decyduje o tym, w jaki sposób wydawać część funduszu miejskiego lub też publicznego. Najczęściej budżet obywatelski jest tworzony poprzez wykorzystanie takich narzędzi, jak poznanie priorytetów w wydawaniu pieniędzy przez samych członków danej wspólnoty, wybór delegatów budżetowych, reprezentujących lokalne społeczności, wsparcie techniczne ze strony rajców miejskich (na poziomie lokalnym), lokalne i regionalne zgromadzenia w celu debaty i głosowania nad priorytetowymi wydatkami oraz zgłaszanie pomysłów mających bezpośrednie przełożenie na jakość życia mieszkańców.
Mieszkańcy decydują
Badania, a także praktyka miast korzystających z tej formy demokracji wskazują, że skutkuje on bardziej równym podziałem środków publicznych, wyższą jakością życia, zwiększonym zadowoleniem z usług publicznych, większą przejrzystością i wiarygodnością władz publicznych, większym udziałem w życiu publicznym, a także lepszą edukacją obywatelską. Tyle oficjalnej definicji. A jak to wygląda w praktyce? Gdynia zdecydowała się na przeprowadzenie konsultacji społecznych projektu budżetu obywatelskiego. W tej sprawie zostały zgłoszone dwa projekty – jeden Samorządności, a drugi obywatelski.
Pod koniec listopada odbyła się sesja Rady Miasta Gdyni. Radni podjęli dwadzieścia cztery uchwały, jeden projekt uchwały odrzucili. Wśród uchwał były między innymi te dotyczące wrowadzenia zasad i trybu przeprowadzania budżetu obywatelskiego.
– Propozycja jego wdrożenia w Gdyni jest oparta o strukturę jednostek pomocniczych, które gdyński samorząd od lat konsekwentnie wzmacnia, przekazując im kolejne środki i kompetencje – informuje biuro prasowe UM Gdyni. – Wdrożenie proponowanej uchwały pozwoli mieszkańcom 22 dzielnic Gdyni uczestniczyć bezpośrednio w projektowaniu części lokalnych wydatków. Kluczową rolę w procesie będą pełniły rady dzielnic. To ich siedziby będą punktami zgłaszania projektów do realizacji, za ich pośrednictwem będą odbywać się spotkania z autorami projektów proponowanych do realizacji.
Nowe procedury
Urzędnicy potwierdzają, że w ramach przeprowadzonych konsultacji społecznych, przyjęto na wniosek mieszkańców Gdyni szereg rozwiązań uzupełniających i precyzujących proponowane pierwotnie zapisy zasad realizacji budżetu obywatelskiego w Gdyni. Między innymi poszerzono zakres przedsięwzięć podlegających finansowaniu w ramach tego przedsięwzięcia, zmieniono zapisy dotyczące procedur zgłaszania i wyboru projektów, a także zasady dysponowania niewykorzystanymi w danej edycji środkami. W projekcie zaproponowano nowatorski w skali kraju sposób wyboru projektu, który z pewnością wpłynie na zwiększenie zainteresowania budżetem obywatelskim w Gdyni. Możliwość przedstawienia i wyboru projektów do realizacji będą mieli wszyscy mieszkańcy gdyńskich dzielnic, co skutkować będzie zwiększeniem aktywności w procesie decyzyjnym w sprawach dla nich ważnych i ich bezpośrednio dotyczących.
– Budżet obywatelski uzupełnia wachlarz istniejących już instrumentów finansowych w dzielnicach, tj. środki na bieżącą działalność rad dzielnic i środki na inwestycji – dodają urzędnicy. – Wpisuje się on w szereg działań o charakterze partycypacyjnym prowadzonych przez miasto, za które Gdynia została, jako pierwsze miasto w Polsce uhonorowana nagrodą prezydenta RP.
Środki dla RD
Przy okazji radni podjęli uchwałę co do ustalenia wysokości środków na działalność rad dzielnic w roku 2014. Od trzech lat bowiem rady dzielnic, w konsultacji z mieszkańcami wskazują najważniejsze przedsięwzięcia drogowe realizowane z budżetu miasta. Kolejnym narzędziem partycypacji mieszkańców w podejmowaniu decyzji o budżecie miasta jest właśnie procedura budżetu obywatelskiego, na którego pierwszą edycję przeznaczono 3 mln zł. Łączna kwota przekazana na oddolne przedsięwzięcia realizowane w dzielnicach, w kadencji 2010-2014 wynosi 32475442 zł.
Przy czym urzędnicy podkreślają, że środki na realizację lokalnych przedsięwzięć radni poszczególnych dzielnic mogą pozyskać także m. in. w ramach konkursów: „Gdynia po godzinach”, „Kultura w dzielnicy”, czy też „Bezpieczna dzielnica”.
(kod)