Oddali cześć Powstańcom Warszawskim

powstanie

powstanie
Była to wyjątkowo ciekawa i fascynująca lekcja historii…         (t)

Zdaniem wielu uczniów były to najciekawsze lekcje historii, z jakimi dotąd mieli do czynienia. Wielu młodych ludzi podkreślało, że dzięki tym zajęciom zrozumieli, jak ważne było to powstanie dla Warszawiaków. To była piękna i niezwykła lekcja patriotyzmu. Chcieli oddać hołd wspaniałym ludziom, którzy wierzyli, że ich ofiara z życia nie pójdzie na marne.
Uczniowie i nauczyciele ZKPiG nr 20 na Morenie postanowili w wyjątkowy sposób uczcić 70 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Przez cały wrzesień na lekcjach języka polskiego, historii, plastyki i informatyki uczniowie wzbogacali swoją wiedzę o przebiegu powstania, o heroicznych walkach na ulicach Warszawy i o niezwykłej postawie mieszkańców stolicy. Na plastyce tworzyli niepowtarzalne plakaty, upamiętniające wydarzenia sprzed 70 lat, a w zaciszu sal komputerowych wyszukiwali materiały, które miały wzbogacić wystawę.
0d 30 września do 4 października wszyscy uczniowie uczestniczyli w cyklu zajęć pod hasłem „Powstańcom cześć”. Klasy 1-3 i 4-6 szkoły podstawowej w poniedziałek, a uczniowie gimnazjum na wybranych lekcjach oglądali interaktywną wystawę przygotowaną przez nauczycieli. Wędrówkę rozpoczynali od obejrzenia krótkiego filmu pokazującego najmłodszych powstańców. Potem oglądali materiały zawieszone na ścianach (kartki z kalendarza powstańczego, przedzielone zdjęciami zdobytymi z Muzeum Powstania Warszawskiego, plakaty wykonane przez uczniów i elementy dekoracyjne nawiązujące do Powstania). W czterech miejscach szkoły zwiedzający zatrzymywali się, aby przyjrzeć się tzw. żywym obrazom, przedstawiającym codzienne powstańcze życie.
Oprowadzający uczniowie klas starszych uzupełniali wiedzę uczniów o danej scenie krótkimi informacjami. Kolejnym elementem wystawy był starannie przygotowany punkt z licznymi książkami nawiązującymi do tematyki powstańczej i miejsce, w którym rozprowadzana była powstańcza prasa. Zwieńczeniem tego dnia była możliwość obejrzenia replik broni Powstańców. Między zwiedzanymi punktami dzieci uczyły się powstańczych piosenek. Podczas tego dnia uczniowie mieli zadanie przebrać się tak, aby ich stroje nawiązywały do czasów II wojny światowej. W niezwykłych kreacjach tych małych i tych nieco starszych widać było zaangażowanie rodziców. Uczniowie prezentowali się wspaniale.
Kolejne dwa dni poświęciliśmy na realizację gry „Warszawa 44”. Uczniowie podczas biegu zaliczali kolejne punkty: układali z puzzli znak Polski Walczącej, spożywali przygotowaną „kaszę plujkę”, rzucali atrapą granatu do celu, którym był mały goliat, pomagali rannym na Powiślu i pokonywali ciemny tunel, przypominający kanały, po których poruszali się Powstańcy. Zwieńczeniem naszych wszystkich działań był uroczysty apel poległych przygotowany przez Koło Teatralne „Po prostu” i szkolny chór „Małe słowiki”.
Pomysłodawczyniami takiej formy udziału w obchodach 70 rocznicy Powstania Warszawskiego były: Elżbieta Anna Mionskowska oraz Joanna Adamkiewicz, Jolanta Jarzembińska i Agnieszka Richter. Miały one doskonałe wsparcie we wszystkich nauczycielach ZKPiG nr 20, zaangażowanych w przygotowania tego cyklu imprez.
(g)