Baśniowa Biblioteka Marzeń

biblioteka

biblioteka
Marzenia lubią się spełniać…

Czy szkolna biblioteka może być ukochanym miejscem dzieci? Okazuje się, że jest to możliwe. W Szkole Podstawowej nr 1 otwarto „Baśniową Bibliotekę Marzeń”, która swoim wyglądem wywołała zachwyt młodszych i nieco starszych uczniów oraz wszystkich dorosłych.
Na ten wyjątkowy dzień uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Gdańsku pięknie przebrani za różnych bohaterów bajek i baśni uczcili Dzień Postaci z Bajek. Liczna grupa uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości zebrała się w okolicy szkolnej biblioteki. Dwa zabawne skrzaty – Majka i Ola – powitały wszystkich zebranych, wśród których byli obecni radna Gdańska, Maria Małkowska – główny sponsor nowej biblioteki i radny dzielnicy, Florian Wojciechowski.
Urocza królewna Weronika odczytała smutną baśń o bibliotece zaklętej przez złego Czarnoksiężnika, który „…pokrył patyną biblioteczne regały, zniszczył wiele książek i sprowadził smutek na całą książkową krainę…” Po latach pojawili się dzielni rycerze. Podobnie jak w typowej baśni, tak i tu zakończenie było szczęśliwe. „…Stworzono nowe meble, zakupiono pachnące farbą drukarską książki i wykonano wiele dekoracji. Baśniowa biblioteka marzeń ożyła i teraz czeka niecierpliwie na swoich wiernych przyjaciół – na dzieci…”
Po odczytaniu baśni M. Małkowska, oraz F.Wojciechowski dokonali odsłonięcia okna na baśniowy świat biblioteki. Potem przedstawiciele poszczególnych klas ofiarowali do nowego pomieszczenia „dary serca”. Wszyscy uczniowie mogli w tym dniu podarować szkole i uczniom swoją ukochaną książeczkę z domowej biblioteczki. Był to naprawdę wzruszający moment uroczystości.
– Kolejnym elementem tego spotkania było nagrodzenie uczniów, którzy wzięli udział w konkursach zorganizowanych z okazji otwarcia biblioteki – informuje dyrektor szkoły Elżbieta Anna Mionskowska. – W konkursie literackim klas 1-3 „List do baśniowego przyjaciela” I miejsce zajęła Maya Simon. W konkursie literackim klas 4-6 „Wymyślona baśń” – laureatami I miejsca zostali: Iga Kaczor, Oliwia Garstka, Mateusz Kwiatkowski. W konkursie plastycznym „Bohater baśni odwiedza Gdańsk” I miejsce zajęły: Lena Grunt i Iga Karczewska, II miejsce zajęła Karolina Biskup, a III miejsce zdobył Bartek Kręcicki. W konkursie plastyczno-technicznym „Pacynka lub kukiełka” I miejsce zdobyły Zofia Szymańska i Ola Zmysłowska, II miejsce zajęła Ola Baran i Zuzanna Klamer, a III miejsce zdobyła Julia Piejko. Brawom dla nagrodzonych i wyróżnionych nie było końca.
Wreszcie nadszedł moment, kiedy zebrani mogli wejść do nowej biblioteki. Słychać było nieustające „ochy” i „achy”. Po chwili gwar ucichł, gdyż trzy baśniowe wróżki: Ala, Agata i Marta przeczytały dzieciom fragment pięknej baśni laureatki konkursu – Idy Kaczor. Dzieci były zasmucone, że nie poznały zakończenia baśni, ale obiecano im, że wszystkie nagrodzone utwory zostaną wydane w postaci książeczki i będą dostępne w bibliotece. Potem nastał czas na zabawę, zdjęcia i drobny poczęstunek dla gości.
Nowe wnętrze biblioteki zaprojektowała Elżbieta Anna Mionskowska, a przy licznych pracach wspierali ją Jolanta Jarzembińska i Jacek Myszk. Dużą pomoc przy kolejnych działaniach okazały trzy panie prowadzące szkolną bibliotekę: Ewa Zalewska, Elżbieta Dziekuć-Malej oraz Elżbieta Lisowska.
Nowa przestrzeń z całą pewnością zachęci wszystkich uczniów do częstych wizyt w Bibliotece Marzeń.

(g)