Place zabaw pod kontrolą

plac2

plac2
Miejsc do zabawy najmłodszym nie brakuje                                                          (fot. kod)

Na terenie naszej dzielnicy miejsc do zabawy dla naszych milusińskich nie brakuje. Jednak, czy wszystkie place i urządzenia spełniają odpowiednie normy i nie stanowią zagrożenia dla bawiących się?
Aż 184 gdyńskie place zabaw zostały niedawno skontrolowane. Wykryto 123 różnego rodzaju nieprawidłowości. W ten sposób zakończyła się akcja „Bezpieczniej na placach zabaw”, którą przez kilka tygodni prowadziła gdyńska Straż Miejska. Wnioski trafiły już do zarządców i administratorów, którzy muszą usunąć wszystkie usterki, tak by nie zagrażały bezpieczeństwu najmłodszych.
Razem przeciw usterkom
W trakcie kontroli gdyńskim strażnikom towarzyszyli inspektor budowlany i przedstawiciele administracji, czy też wspólnot mieszkaniowych. W pośredni sposób do działań włączyli się także sami gdynianie.
– Chcemy szczególnie podziękować mieszkańcom, którzy wskazywali nam te place, które budzą ich niepokój. Za wszystkie, bardzo liczne informacje dziękujemy – mówi Danuta Wołk-Karaczewska, rzecznik gdyńskiej Straży Miejskiej.
Zatem, jaki jest stan gdyńskich placów zabaw? Najczęściej kontrolujący zalecali naprawę ogrodzenia dookoła placów. Zarządzający muszą niezwłocznie załatać dziury i wzmocnić słupki.
Czysto w piaskownicach
W przypadku piaskownic uwagi najczęściej dotyczyły wymiany skorodowanych słupków obwodowych, zniszczonych desek i zmiany gwoździ na wkręty. Co warto podkreślić, ani razu nie było zastrzeżeń co do czystości piasku, który jest regularnie wymieniany. W przypadku zjeżdżalni kontrolujący zwracali uwagę na zbyt słabo dokręcone śruby i nierówne podłoże tuż pod konstrukcją. Zastrzeżenia budziły także niezabezpieczone gniazda zasilające – jednak takich przypadków było zaledwie kilka.
Na tym nie koniec działań, ponieważ do końca maja Straż Miejska ponownie skontroluje te miejsca, które nie były bezpieczne dla dzieci. Strażnicy sprawdzą, czy wprowadzono konieczne zmiany.
(kod)