Mali gdańszczanie na mecie

rajd

rajd
Program odniósł wielki sukces… Fot. CREDU

Ponad 8 tysięcy dzieciaków z gdańskich szkół i przedszkoli, łącznie sześć etapów poświęconych najważniejszym zagadnieniom bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Program trwający od października 2014 roku do maja 2015. Uroczyste zakończenie AUTORIADY, czyli Drogowego Rajdu Edukacyjnego dla najmłodszych odbyło się 11 czerwca.
– Dzisiejsze spotkanie, to ostatni etap rajdu – mówi koordynująca całość Agata Lewandowska z Działu Inżynierii Ruchu Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, równocześnie szefowa działającej przy ZDiZ Miejskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W ciągu kilku ostatnich miesięcy dzieci uczestniczyły w zajęciach, które w atrakcyjnej i różnorodnej formie prezentowały najważniejsze zagadnienia związane z bezpieczeństwem na drodze. Za nazwami poszczególnych Etapów Rajdu (m.in. POJAZDY, ODBLASKI, ZESPÓŁ, ROWERY, WYCIECZKA) kryją się tematy ważne dla dobrego przygotowania dzieci do samodzielności w ruchu drogowym takie jak: zasady poruszania, świat oczami dziecka, widzenie po zmroku, pojazdy na drodze, rowerowe początki – dodaje Lewandowska.
Dziś gościć będziemy około setki dzieci, to reprezentacje z najaktywniejszych placówek uczestniczących w Programie. Pięcioosobowe zespoły będą miały do wykonania zadania nawiązujące do poszczególnych Etapów Rajdu. W interaktywnej formie sprawdzona zostanie wiedza i umiejętności nabyte przez dzieci w ciągu ostatnich miesięcy. Specjalny tunel odkryje możliwości odblasków, Sklep Rowerowy pozwoli skompletować niezbędne rowerowe akcesoria. Dobre odpowiedzi pozwolą na dojechanie do mety w Quizie Drogowym. To tylko niektóre stacje wiedzy podczas naszego dzisiejszego spotkania.
– Kluczową dla Programu grupą są nauczyciele – ocenia zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk. – Tworzą najwyższą jakość edukacyjną. Jest ich blisko setka, w sposób metodyczny, całościowy przekazują wiedzę o ruchu drogowym dzieciom i rodzicom. Kreatywne zajęcia, praktyczne i angażujące wszystkie zmysły zabawy edukacyjne powalają efektywnie uczyć i budować właściwe postawy na drodze. Dzięki zintegrowanej formule nauczania oraz platformie internetowej www.rowerowyautochodzik.pl – istnieje możliwość przedstawienia aktualnych tematów, scenariuszy, zadań w panelu nauczyciela. Dodatkowo każda placówka ma okazję do prezentacji Zespołu Rajdowego oraz jego osiągnięć na poszczególnych etapach. Fotorelacje, opisy są źródłem wiedzy i inspiracji dla innych uczestników Programu – dodaje Kowalczuk.
Ważną grupę odbiorców Programu stanowią rodzice. Specjalne karty ZADANIA DLA RODZINKI są pretekstem do wspólnej pracy dzieci i rodziców. Przedszkola i szkoły podczas rywalizacji prezentowały prace wykonane przez zespoły rodzinne. Dodatkowo brały one udział w konkursach na drogową rymowankę, konstruowały pojazdy i sprawdzały swoją drogową wiedzę w specjalnym Quizie.
– Program odniósł wielki sukces – ocenia Agata Lewandowska. Ten sukces oparty jest na długofalowym współdziałaniu podmiotów dla których bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem. Głównym Inicjatorem programu jest Miejska Rada BRD, który wspierany jest przez ZDiZ. Patronat Prezydenta Gdańska, udział Policji, wolontariuszy wzmacnia siłę Programu, ułatwia wykorzystanie potencjału Miasta w realizacji poszczególnych działań – dodaje Lewandowska. Organizatorem RAJDU jest Fundacja edukacyjna CREDU.
(tg)