Ocalić od zapomnienia

kapliczki

kapliczki
Tej kapliczce raczej nie grozi zapomnienie…            (fot. kod)

Przydrożnych kapliczek nie sposób w Wielkim Kacku nie zauważyć. Są albo stare, zabytkowe, jak te przy ul. Chwaszczyńskiej, albo całkiem nowe, jak ta na Fikakowie. A wszystkie jednakowo są warte pamięci kolejnych pokoleń.
Na terenie naszej dzielnicy takich symboli religijności nie brakuje. Najwięcej kapliczek jest skupionych przy głównym ciągu komunikacyjnym, ale już np. stosunkowo nowy obiekt z figurką św. Józefa stoi bardziej na uboczu, pośród osiedla.
Z myślą o wszystkich kapliczkach dobiega końca drugi etap projektu pod tytułem „Ocalić Narodową Spuściznę” prowadzony przez Muzeum Narodowe w Gdańsku. Zadanie polega między innymi na dokumentacji fotograficzno-etnograficznej przydrożnych kapliczek, na terenie całego województwa pomorskiego. Pierwsze efekty projektu to internetowa, interaktywna mapa kapliczek, z której można skorzystać pod adresem www.mapakapliczek.pl. Do tej pory do zbiorów trafiło ponad dwa tysiące obiektów na terenie Pomorza.
Założeniem projektu „Ocalić Narodową Spuściznę” jest to, by mieszkańcy, turyści i naukowcy mogli skorzystać z zebranego materiału etnograficznego. Tym samym, muzeum chce rozbudzić świadomość regionalną wśród mieszkańców i zwrócić uwagę, że przydrożne kapliczki są ważnym elementem dziedzictwa kulturowego. Mapa internetowa zawiera informacje o architekturze sakralnej, znajdującej się na terenie województwa pomorskiego, ale również norweskich kościołów Stavkirke i islandzkich kościółków farmerskich.
Koordynatorzy projektu zwracają się też z prośbą do mieszkańców, którzy chcieliby, żeby nowo powstała w ich okolicy kapliczka, znalazła się na wirtualnej mapie. Wystarczy zgłosić się do Asystentki Koordynatora Projektu Marty Szaszkiewicz z Muzeum Narodowego w Gdańsku, pod numerem 601-493-127, m.szaszkiewicz@mng.gda.pl, lub bezpośrednio do Koordynatora Projektu Waldemara Elwarta pod numerem 58 307 59 12, wew. 103, 602-103-360 lub na maila: w.elwart@ostanceprosb.pl. Dostęp do map jest bezpłatny, a więcej informacji o samym przedsięwzięciu można uzyskać na stronie www.ostanceprosb.pl.
(kod)