Rowerowy Maj

Właśnie trwa bardzo rowerowy miesiąc. A to za sprawą kampanii „Rowerowy maj” – wspólnego projektu ZDiZ Gdynia oraz Gdańska. Na tym przedsięwzięciu skorzystają uczniowie karwińskiego Zespołu Szkół nr 10.
Głównym założeniem jest promocja aktywnego trybu życia wśród uczniów szkół podstawowych, zachęcanie do dojazdów do szkoły rowerem. Nagrodą główną dla gdyńskich uczestników będzie mobilne miasteczko rowerowe. Ponadto przy ZS nr 10 pojawia się stojaki rowerowe.
Zasady uczestnictwa są proste. Każdy uczeń zgłoszonej do udziału gdyńskiej szkoły podstawowej, który przyjedzie do szkoły na rowerze, deskorolce, hulajnodze lub na rolkach otrzyma od nauczyciela dwie naklejki. Jedną z nich umieszcza w swoim prywatnym, przygotowanym na rzecz akcji dzienniczku rowerowym, druga zaś zostaje przyklejona na klasowy plakat „Rowerowy Maj”. W Gdyni w rowerowym wyzwaniu uczestniczy cztery tysiące uczniów z 19 placówek oświatowych. Najbardziej rowerowa szkoła otrzyma mobilne miasteczko ruchu drogowego, którego wartość wynosi około 25 000 zł.
Dodatkowo, w wybranych zgłoszonych szkołach organizowane są zajęcia teoretyczne omawiające kwestie bezpiecznego poruszania się rowerem po mieście. Posiadacze kart rowerowych przećwiczą przejazd w kolumnie po ulicach z uspokojonym ruchem w towarzystwie nauczycieli oraz instruktorów ze stowarzyszenia Rowerowa Gdynia.
Nagrody-upominki dla wszystkich uczestników kampanii, w zależności od liczby przejazdów, to opaski odblaskowe, dzwonki rowerowe, bidony i latarki rowerowe.
Warto przypomnieć, że w maju gdyńscy cykliści mogą także „kręcić kilometry” dla naszego miasta w rywalizacji European Cycling Challenge. Z kolei w kwietniu rozpoczęła się kampania „Do pracy jadę rowerem”, w której uczestniczą zgłoszeni pracownicy gdyńskich firm.
Poza tym mieszkańcy gdyńskich dzielnic niedawno debatowali o bezpieczeństwie pieszych i rowerzystów. Rozmowy odbyły się w gronie urzędników, policjantów, naukowców i reprezentacji środowisk rowerzystów i kierowców. Dyskusja ta była oddolną inicjatywą, która jest efektem debaty o bezpieczeństwie organizowanej na początku tego roku przez policję.
– Zwróciliśmy uwagę na to, że takie rozmowy są potrzebne i przynoszą pozytywne efekty. Zamiast czekać na kolejną taką okazję, postanowiliśmy sami ją zorganizować – mówi Lechosław Dzierżak, współorganizator debaty. – Na ulicach pojawia się coraz więcej rowerzystów. Chętniej wychodzimy na spacery. Uznaliśmy, że to najlepszy moment, aby porozmawiać o bezpieczeństwie właśnie rowerzystów i pieszych na samym początku sezonu. Wierzymy, że dzięki takiej rozmowie uda nam się wypracować jak najlepsze rozwiązania, a także zrozumieć niektóre działania podejmowane przez służby.
Jak podkreśla policja, w Gdyni bezpieczeństwo można ocenić wysoko. Od 15 miesięcy nie zginął żaden kierowca, pasażer, motocyklista, ani rowerzysta. Pięć wypadków śmiertelnych, do których doszło w ciągu tego okresu, to wypadki z udziałem pieszych.
– Do kilkunastu bardzo ciężkich wypadków z poważnymi obrażeniami najczęściej dochodziło na przejściach, gdzie są sygnalizacje świetlne – mówi komisarz Michał Rusak, rzecznik gdyńskiej policji.
(kod)