Rozśpiewana wspólnota

chór

chór
Chór zgarnia wyróżnienia i nagrody              (fot. arch. chóru)
Parafia p. w. św. Wawrzyńca to bardzo aktywna wspólnota wiernych. Działa tu kilka grup skupiających osoby uzdolnione muzycznie, które śpiewem chcą dawać wyraz swojej wiary.
Na chętnych czeka zespół.
– Zapraszamy osoby, które chcą śpiewać dla większej Chwały Pana – zachęcają jego członkowie na stronie internetowej parafii. – Poznać nowych i pozytywnie nastawionych młodych ludzi. Nauczyć się nowych piosenek i zacząć śpiewać. Spotykamy się we wtorek i sobotę o godz. 18.00 w salce domu parafialnego.
Ponadto w parafii chór „Bursztynowa nuta”. Założył go i prowadzi organista oraz dyrygent Piotr Klemenski. Ukończył on Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego. Dodatkowo kształcił się w Watykańskim Instytucie Muzyki Kościelnej. Jako organista koncertował w kraju i za granicą. Na przestrzeni kilkunastu lat pracował z różnymi chórami w Trójmieście, a od kilku lat dyryguje kackim chórem.
Chór liczy dziś 15 członków. W swoim repertuarze dopracował się już niemal stu utworów, od arcydzieł renesansowych do muzyki współczesnej, polskiej i europejskiej. „Bursztynowa nuta” jest zespołem amatorskim. Zdobywa również wyróżnienia na konkursach i festiwalach: na Ogólnopolskim Konkursie Kolędowym w Chełmnie w 2010 zdobył 2 nagrodę w swojej kategorii, a wiosną 2012 r. na VI Pomorskim Festiwalu Pieśni Wielkopostnej w Szemudzie, otrzymał specjalne wyróżnienie za najlepsze wykonanie pieśni pasyjnej w języku kaszubskim. W 2013 r., również na Festiwalu Pieśni Wielkopostnej, chór zdobył III miejsce w klasyfikacji generalnej. Zespół występuje podczas liturgii niedzielnych oraz na koncertach organizowanych w trójmiejskich kościołach. Występuje, ubogacając liturgie niedzielne w macierzystej parafii w Wielkim Kacku oraz koncertując w kościołach Trójmiasta i Kaszub.

(kod)