Wybierz to, co najlepsze!

budzet

budzet
Tym razem głosowanie nie będzie się odbywało tradycyjną metodą (fot. kod)

Już niebawem mieszkańcy będą mogli zagłosować na projekty, które będą realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego. Trzeba dodać, że jet to możliwość wywierania realnego wpływu na to, co dzieje się w dzielnicy i jak kształtuje się nasze otoczenie.
Dobiega końca etap oceny merytorycznej 187 wniosków złożonych w trzeciej edycji gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Już w tym miesiącu poznamy te, na które będzie można głosować we wrześniu. Największą inicjatywę w przygotowywaniu projektów wykazali mieszkańcy Wielkiego Kacka, którzy zgłosili aż 16 pomysłów. Wiadomo również, że najbardziej popularną kategorią są „inwestycje i remonty”.
Każdy mieszkaniec Gdyni, który chciał złożyć swój wniosek do Budżetu Obywatelskiego miał na to czas do końca kwietnia. Następnie na początku maja wszystkie projekty zostały przekazane do odpowiednich wydziałów i jednostek Urzędu Miasta Gdyni i tam były analizowane. W tej chwili kończą się prace nad oceną wniosków, których lista zostanie ogłoszona jeszcze w sierpniu i na które będzie można głosować od 12 do 25 września.
Równolegle do analizy projektów, w Laboratorium Innowacji Społecznych trwają intensywne przygotowania do sprawnego uruchomienia i przebiegu wrześniowego głosowania.
– Przygotowaliśmy listę miejsc, w których przez okres głosowania będzie można nas spotkać – tłumaczy Aleksandra Dylejko, rzecznik prasowy Laboratorium Innowacji Społecznych. – W całym mieście będą obecne „lotne brygady” wyposażone w sprzęt elektroniczny z dostępem do internetu, które będą pomagać w głosowaniu tym, którzy potrzebują wsparcia oraz umożliwiać je osobom, które z różnych powodów dostępu do sieci nie mają. Gotowe są już także wzory materiałów promujących głosowanie, a przeznaczonych – jak w latach poprzednich – dla wnioskodawców, rad dzielnic, szkół i instytucji miejskich.
Ponadto w tym roku po raz pierwszy wnioskodawcy będą mogli wziąć udział w szkoleniu, podczas którego dowiedzą się, jak promować projekty, korzystając zarówno z internetu (media społecznościowe, strony www), jak i kanałów tradycyjnych (plakaty, ulotki, spotkania z mieszkańcami). Odbędzie się ono jeszcze w sierpniu, zaś we wrześniu pracownicy Laboratorium Innowacji Społecznych spotykać się będą z uczniami gdyńskich szkół, by przybliżyć im ideę Budżetu Obywatelskiego i zachęcić do udziału w głosowaniu.
Warto również odwiedzić odnowioną stronę bo.gdynia.pl, gdzie można znaleźć wszystkie aktualności dotyczące gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego i związane z nim ważne informacje czy dokumenty. Na stronie można również zapoznać się ze zrealizowanymi do tej pory projektami, które wygrały w poprzednich edycjach gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego.
(kod)