Boom na Kartę Mieszkańca

Najstarsza osoba, która złożyła wniosek o wydanie takiej Karty ma 90 lat, a najmłodsi jej posiadacze… zaledwie roczek. W ciągu tygodnia wydano ponad pięć tysięcy tych dokumentów, a kolejnych kilkanaście tysięcy trafi do mieszkańców Gdańska wkrótce. W których miejscach Karta Mieszkańca jest wykorzystywana najchętniej?
Tak duże zainteresowanie nowym miejskim projektem, jakim jest Karta Mieszkańca, przerosło najśmielsze oczekiwania miejskich urzędników. O jej wydanie można się starać od 15 listopada br. Do wtorku, 21 listopada, do godz. 13, złożono w sumie 21,2 tys. wniosków o jej przyznanie, a wydano już pięć tysięcy.
Karty odbierane są najczęściej w tunelu przy dworcu PKP, w punkcie informacyjnym Gdańskiej Organizacji Turystycznej. Przez tunel, łączący dworce kolejowy i autobusowy ze śródmieściem, każdego dnia przechodzą tysiące osób. Nie dziwi więc tak wysoka frekwencja w tutejszym punkcie GOT.
Mimo iż minął zaledwie tydzień od uruchomienia KM, pierwsi gdańszczanie postanowili skorzystać z jej oferty. 60 osób odwiedziło Centrum Hewelianum, 20 osób zwiedziło Europejskie Centrum Solidarności i kolejne 20 osób – lodowisko miejskie. Te trzy miejsca, póki co, cieszą się największym zainteresowaniem.
Przypomnijmy, Karta Mieszkańca umożliwia skorzystanie, bezpłatnie raz w roku, z jednej z dziesięciu atrakcji:
Centrum Hewelianum
Mecz Lechii Gdańsk
Gdański Ogród Zoologiczny
Wieża Bazyliki Mariackiej
Jedna z pływalni Gdańskiego Ośrodku Sportu
Lodowisko Miejskie (na Placu Zebrań Ludowych)
Muzeum Bursztynu – oddział MHMG
Pałac Opatów – oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku
Muzeum Archeologiczne: Dom Przyrodników oraz Piwnica Romańska
Europejskie Centrum Solidarności
Największy boom na Kartę Mieszkańca obserwowany był przez pierwszą dobę od jej ogłoszenia. Złożono wówczas 10 tysięcy wniosków i wydano ponad 300 kart.
– Przez pierwsze dni wpływało bardzo dużo wniosków, obecnie sytuacja ustabilizowała się. Wniosków i wydawanych kart jest nadal bardzo dużo, ale ich liczby sa już zdecydowanie mniejsze – zaznacza Michał Brandt z Gdańskiej Organizacji Turystycznej.
Kartę może uzyskać każda osoba, która spełnia przynajmniej 1 warunek:
Jest zameldowana w Gdańsku
Rozlicza się z podatku dochodowego w Gdańsku
Opłaca w Gdańsku podatek od nieruchomości
Opłaca w Gdańsku media związane z nieruchomością
Kartę można nabyć w autoryzowanych punktach sprzedaży:
Urząd Miejski w Gdańsku, ul. Nowe Ogrody (Zespół Obsługi Mieszkańców nr 3, na parterze budynku przy ul. Nowe Ogrody 8/12)
Gdańskie Centrum Informacji Turystycznej (ul. Długi Targ 28/29)
Informacja Turystyczna w tunelu przy dworcu PKP
Informacja Turystyczna i Lotniskowa w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy
Kartę można zamówić także elektronicznie na stronie projektu: www.jestemzgdanska.pl i odebrać w jednym z wymienionych powyżej dziesięciu punktów.
Wszyscy ci, którzy posiadają Kartę Miejską ZTM, nie muszą występować o dodatkowy dokument – Kartę Mieszkańca. Jej ofertę można bowiem dograć do Karty Miejskiej za pomocą portalu www.jestemzgdanska.pl. Wykonają to też pracownicy GOT w wymienionych punktach sprzedaży.
mat.prasowe