Bądź na bieżąco

Od teraz w Gdańsku można sprawdzić nie tylko aktualny stan jakości powietrza w mieście, ale także prognozę sytuacji na kolejne dwie doby. Prognozowany stan powietrza można wyodrębnić również dla poszczególnych dzielnic. Serwis działa jako podstrona portalu gdansk.pl.
Do tej pory na stronie internetowej Gdańska pojawiała się informacja o aktualnej jakości powietrza w naszym mieście. Teraz, klikając w charakterystyczną ikonę ludzika w prawym górnym rogu witryny, przenieść można się na podstronę gdansk.pl/powietrze i znaleźć na niej dużo bardziej szczegółowe dane związane z tym zagadnieniem.
Model matematyczny dla gdańskiego powietrza
Przypomnijmy: w Gdańsku ma swoją siedzibę Fundacja Agencja Monitoringu Regionalnego Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej (AMRAAG), którą już ponad 20 lat temu założyły gminy Gdańsk, Gdynia, Sopot i Tczew oraz spółka Nederpol. Rolą fundacji jest monitoring jakości powietrza w założycielskich miastach. Badanie odbywa się za pomocą dziewięciu stacji pomiarowych, z których pięć znajduje się na terenie naszego miasta.
Uśmiechnięty „atmoludek” oznacza czyste powietrze. AMRAAG bada jego jakość w Gdańsku
Idąc za przykładem kilku polskich miast, Gdańsk postanowił poszerzyć dostępną dotąd informację pochodzącą z monitoringu powietrza. Na zlecenie Wydziału Środowiska gdańskiego magistratu wybrana w przetargu firma stworzyła model matematyczny, m. in w oparciu o zbierane przez AMRAAG dane. Jego efektem jest udostępniona właśnie kompleksowa informacja o jakości i prognozie jakości powietrza.
– Pomysł zrodził się z możliwości, jakie dają stosowane obecnie coraz powszechniej w różnych dziedzinach technologie modeli matematycznych – mówi Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska UMG. – Teraz każdy gdańszczanin ma dostęp do danych dotyczących swojej dzielnicy i może sprawdzić, jakiej jakości powietrza może się spodziewać w ciągu kolejnych dwóch dni.
Takie informacje mogą być szczególnie ważne nie tylko dla grup szczególnie narażonych na uciążliwości z tytułu zanieczyszczeń powietrza (osób w podeszłym wieku, kobiet w ciąży, dzieci, osób ze schorzeniami układy krwionośnego lub oddechowego), ale także np. dla biegaczy, którzy planując trening będą mogli teraz zdecydować, czy “zdrowiej” będzie biegać jutro czy pojutrze.
Model uwzględnia setki danych dotyczących prognozy pogody i emisji zanieczyszczeń. Dane dotyczące przewidywanych warunków atmosferycznych pochodzą z zewnętrznego modelu i uwzględniają: temperatury średnie i maksymalne, prędkość i kierunek wiatru, sumę opadów deszczu czy śniegu.
Prognoza dla miasta i dla dzielnic
Serwis składa się z dwóch części. W górnej prezentowane są wyniki odczytów on-line stanu powietrza, także w podziale na poziom poszczególnych zanieczyszczeń. Wszystkie dane podawane są tutaj w postaci średniej dla miasta oraz z podziałem na pięć stacji pomiarowych AMRAAG w Gdańsku (Nowy Port, Śródmieście, Wrzeszcz, Szadółki, Stogi).
Dolna partia serwisu poświęcona jest prognozowaniu. Prognozę dla wybranej dzielnicy można zwizualizować w postaci dobrze znanego ludzika (tabela wyjaśniająca co oznaczają poszczególne kolory ikonki w załączeniu).
Dlaczego pięć stacji AMRAAG wystarczy, by stworzyć model prognozy jakości powietrza dla 34 dzielnic Gdańska?
– Pod względem charakterystyki “mikroklimatu” w naszym mieście wyróżnić można właśnie pięć obszarów, w nich zgrupowane są poszczególne dzielnice – tłumaczy Maciej Lorek.
Korzystając z kolei z załączonej mapy Gdańska zaopatrzonej w suwak, zobaczyć można dynamikę zmian stanu powietrza zarówno w zakresie indeksu jakości, jak i poszczególnych zanieczyszczeń w rozbiciu na kolejnych 70 godzin. Funkcja ta obejmuje obszar całego miasta.
Co ciekawe, do mapy załączone są także dane archiwalne dotyczące dynamiki jakości powietrza nad Gdańskiem. Obejmują okres od 27 listopada 2017 r.
– Powietrze w Gdańsku w porównaniu z innymi aglomeracjami nie tylko w Polsce, ale i w Europie jest dobrej jakości – mówi Maciej Lorek. – Dociekliwych zachęcam do wejścia na stronę europejskiego projektu Air Quality Now, w którym Gdańsk także bierze udział. Wszystkie miasta, które zamieszczają tam informacje o stanie powietrza, podają certyfikowane wskazania rzeczywiste według jednej metody, dostosowanej do norm europejskich.
Uwaga! Polskie miasta biorące udział w projekcie nie podają wskazań zanieczyszczeń generowanych przez ruch drogowy (tzw. roadside index), ponieważ w naszym kraju nie prowadzi się takich pomiarów. Monitoring powietrza dla polskich miast znaleźć można w grupie tzw. background index.
mat.prasowe