Modernizacja sygnalizatorów

Do końca listopada trwać będzie modernizacja sygnalizatorów świetlnych. Są już pierwsze zebry, przy których to samochody będą czekały na „zielone”, a nie osoby piesze. Celem wartej ponad 450 tys. zł inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa oraz upłynnienie ruchu drogowego.
Program zwany w skrócie „Modernizacja sygnalizatorów świetlnych” obejmuje całą listę różnych zadań, które w efekcie mają doprowadzić do poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, a zarazem upłynnić ruch uliczny. Pomocne są tu nowoczesne elektroniczne technologie. Program realizuje Gdański Zarząd Dróg i Zieleni (GZDiZ).
W ramach modernizacji wykonanych zostanie 20 pętli indukcyjnych, które służą do wykrywania zbliżającego się lub stojącego pojazdu (w tym pojazdów jednośladowych). Pętle wykorzystywane są do wydłużania sygnału zielonego, zliczania pojazdów i ustalania średniej wartości ruchu. W rezultacie mają za zadanie upłynniać ruch drogowy. Oprócz pętli zmontowanych zostanie także 10 nowych sygnalizatorów, a w jednej z lokalizacji utworzone zostanie nowe przejście dla pieszych.
Większość prac zaplanowano poza jezdnią, a ewentualne utrudnienia dla kierowców mają charakter krótkotrwały. Na Morenie modernizacja zostanie przeprowadzona na nast. skrzyżowaniach:
Jaśkowa Dolina – Na Wzgórzu: montaż dodatkowych pętli indukcyjnych w celu wzbudzania sygnalizacji dla pojazdów jednośladowych wyjeżdzających z ulicy podporządkowanej,
Jaśkowa Dolina – Rakoczego: montaż dodatkowego sygnalizatora na niskim maszcie,
Rakoczego – Potokowa: montaż pętli indukcyjnych dla jednośladów
(a)

fot. mat.prasowe